Kościół św. Marii Magdaleny w Kalinowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Marii Magdaleny w Kalinowej
Distinctive emblem for cultural property.svg kl.IV-73-8154 z dnia 06.06.1954
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kalinowa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Marii Magdaleny w Kalinowej
Wezwanie św. Marii Magdaleny
Położenie na mapie gminy Błaszki
Mapa konturowa gminy Błaszki, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Kalinowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Kalinowej”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Kalinowej”
Położenie na mapie powiatu sieradzkiego
Mapa konturowa powiatu sieradzkiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Kalinowej”
Ziemia51°41′32,297″N 18°28′58,271″E/51,692305 18,482853

Kościół pod wezwaniem św. Magdaleny w Kalinowej został wybudowany w latach 1465-1466.

Budowla murowana. Kościół przebudowano z początkiem XIX wieku. Fundatorem był Jan Zaremba - kasztelan sieradzki. Kościół wybudowany w stylu gotyckim, z cegły w układzie polskim. Przebudowa XIX-wieczna zniekształcająca gotycki charakter budowli. Kościół otoczony jest murem z bramą od zachodu, przy której stoją barokowe rzeźby św. Floriana i św. Jana Nepomucena. Kościół jednonawowy. Prezbiterium dwuprzęsłowe, zamknięte wielobocznie z zakrystią i skarbczykiem od północy. Nawa trójprzęsłowa, szersza i wyższa. W prezbiterium i nawie poziome sklepienia kolebkowe z lunetami pochodzące z okresu przebudowy kościoła w początkach XIX wieku. Tęcza o wykroju ostrołukowym. Chór muzyczny drewniany z początku XIX wieku, wsparty na kolumnach. Kościół oszkarpowany. Okna zatraciły po przebudowie swój gotycki charakter i zakończone są łukiem półkolistym. Dachy dwuspadowe, kryte dachówką. Dwa ołtarze, cztery ławki, ambona, chrzcielnica i prospekt organowy z początku XIX wieku. Dzwonnica późnobarokowa, przekształcona w 1950 roku. W niedalekiej odległości od kościoła dwór obronny, zbudowany około 1630 roku, przez Łubieńskich na miejscu wcześniejszej gotyckiej fortalicji Zarembów.