Przejdź do zawartości

Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Wałdowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty
KOK 5/46 z 13.07.1936[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Wałdowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Wałdowie

Wezwanie

św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty

Wspomnienie liturgiczne

21 września

Położenie na mapie gminy Sępólno Krajeńskie
Mapa konturowa gminy Sępólno Krajeńskie, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty”
Położenie na mapie powiatu sępoleńskiego
Mapa konturowa powiatu sępoleńskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty”
Ziemia53°28′23″N 17°41′13″E/53,473056 17,686944

Kościół świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Wałdowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat kamieński diecezji pelplińskiej).

Jest to murowana, orientowana świątynia wzniesiona w 1621 roku z fundacji Anny z Zakrzewskich Wałdowskiej. Reprezentuje styl gotycko-renesansowy. Budowla jest jednonawowa z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od zachodu jest umieszczona wieża, opięta w narożnikach zachodnich wydatnymi, dwuuskokowymi przyporami, pomiędzy którymi jest usytuowana obudowa portalu manierystycznego z 1621 roku, w formie półkolistej arkady. Wieża jest zwieńczona baniastym dachem hełmowym, pobitym blachą. Na zewnątrz świątynia jest oszkarpowana. Szczyt zachodni o trójkątnej formie wtopiony jest w wieżę. Kościół nakryty jest siodłowymi dachami, pokrytymi dachówką. Bogate wyposażenie budowli powstało w XVII, XVIII i XIX wieku[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 [dostęp 2022-08-10].
  2. Wwałdowo (gmina Sępólno) [online], Sępólno Krajenskie Naszemiasto [dostęp 2022-08-10].