Kościół św. Mikołaja w Parzynowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Mikołaja w Parzynowie
90/A z dnia 3 listopada 1965[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Parzynów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mikołaja w Parzynowie

Wezwanie

św. Mikołaja

Położenie na mapie gminy Kobyla Góra
Mapa konturowa gminy Kobyla Góra, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Parzynowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Parzynowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Parzynowie”
Położenie na mapie powiatu ostrzeszowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrzeszowskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Parzynowie”
Ziemia51°22′12″N 17°54′03″E/51,370000 17,900833

Kościół Świętego Mikołaja w Parzynowierzymskokatolicki kościół parafialny (parafii tego samego wezwania) we wsi Parzynów, w gminie Kobyla Góra, w powiecie ostrzeszowskim, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu Ostrzeszów diecezji kaliskiej.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana z drewna w latach 1780-1781. Jego fundatorami byli: Jan i Elżbieta Siewierscy, Józef Wojakowski i Jan Grzymała Wiewiórkowski. Budowniczym był cieśla Jan Kurzawa. Budowla posiada konstrukcję zrębową, na zewnątrz jest oszalowana, od północy mieści się niska wieża konstrukcji słupowej. Jego prezbiterium jest zwrócone ku południowi. Świątynia o jednej nawie, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, z zakrystią od strony południowej. Przy nawie z lewej i prawej strony umieszczone są dwie kaplice, tworzące rodzaj nawy poprzecznej. Dachy pokryte są blachą. Wieża pokryta jest dachem namiotowym i posiada cebulasty hełm. Nad nawą mieści się wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, pokryta hełmem cebulastym. Stropy wewnątrz świątyni są wtórnie ozdobione dekoracją pseudopłycinową[2].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Budowla posiada piękny wystrój wnętrza, który tworzą obrazy i rzeźby w stylu późnego renesansu i baroku. W późnorenesansowym ołtarzu głównym są umieszczone obrazy przedstawiające świętego Mikołaja i świętą Jadwigę oraz Adorację Dzieciątka Jezus. W rokokowych ołtarzach bocznych z drugiej połowy XVIII stulecia można zobaczyć obrazy Trójcy Świętej i św. Marii Magdaleny. Przy ścianie prezbiterium jest umieszczona barokowa ambona, nakryta baldachimem z połowy XVII stulecia. Na chórze muzycznym znajduje się prospekt organowy w stylu późnego baroku z 2 połowy XVIII stulecia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2013-01-12].
  2. Kościół pw. św. Mikołaja w Parzynowie. Region Wielkopolska-Katalog obiektów. [dostęp 2013-01-12]. (pol.).
  3. Zabytki. Kobyla Góra-Gminny portal internetowy. [dostęp 2013-01-12]. (pol.).