Kościół św. Piotra w Głogowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Piotra
Państwo

 Polska

Miejscowość

Głogów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Piotra

Położenie na mapie Głogowa
Mapa konturowa Głogowa, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Piotra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Piotra”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Piotra”
Położenie na mapie powiatu głogowskiego
Mapa konturowa powiatu głogowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Piotra”
Ziemia51°39′56″N 16°05′20″E/51,665556 16,088889

Kościół św. Piotraromańska bazylika, która znajdowała się w Głogowie. Rozebrana pod koniec XIX wieku, zachowane fundamenty znajdują się w odległości około 200 m na południe od Zamku Książąt Głogowskich. W miejscu, w którym stał kościół utworzono w 2006 r. lapidarium.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół powstał w końcu XII wieku jako romańska bazylika. Pełnił on rolę kościoła parafialnego lewobrzeżnej części Głogowa – osady targowej, aż do budowy kościoła św. Mikołaja. W związku z przeniesieniem parafii do innego kościoła biskup Tomasz I osadził w opustoszałym kościele św. Piotra dominikanów, jednocześnie fundując im klasztor.

Kościół służył dominikanom do sekularyzacji w 1810 r. Budynek kościoła i klasztoru w 1789 r. uległ pożarowi. Następnie uczyniono z niego zbrojownię i koszary saperów. Pod koniec XIX wieku budynek kościelny rozebrano.

W latach 1963–1965 odkryto pozostałości kościoła podczas prac architektoniczno-archeologicznych, kierowanych przez prof. Tadeusza Kozaczewskiego. Zostały one wyeksponowane wśród zieleni. Były to fundamenty trzech absyd, pochodzących z pierwotnego założenia oraz zamkniętego prosto prezbiterium, po zrealizowanej przez dominikanów przebudowie (XIII w.). W kościele św. Wawrzyńca w Brzostowie zachowała się również część wyposażenia kościoła św. Piotra – ołtarz główny oraz obraz znajdujący się w zakrystii.

Lapidarium[edytuj | edytuj kod]

11 listopada 2006 odsłonięto nowe lapidarium kościoła św. Piotra, będące równolegle pomnikiem Jana Pawła IIBiblioteka Świętego Pielgrzyma”. Dzieło to powstało według koncepcji rektora PWSZ w Głogowie, prof. Eugeniusza Józefowskiego, przy współpracy dr Adama Olejniczaka oraz grupy studentów PWSZ. Eksponuje dominikańskie, proste prezbiterium oraz dwie boczne absydy, pochodzące z fazy XII-wiecznej. Kształt i położenie wcześniejszej absydy prezbiterium zostało zaznaczone odmienną kolorystyką cegły klinkierowej, stanowiącej posadzkę obecnego pomnika.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]