Saper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amerykański żołnierz usuwający minę
Usuwanie min w Wietnamie

Saper – nazwa zawodu człowieka trudniącego się materiałami wybuchowymi, szczególnie ich rozbrajaniem. Istnieją specjalne formacje rozbrajania niebezpiecznych materiałów w wojsku oraz w policji. Formacją grupującą saperów w armii są pododdziały wojsk inżynieryjnych.

Wojsko[edytuj | edytuj kod]

Podstawowymi zadaniami saperów w wojskach inżynieryjnych jest rozminowanie terenu i obiektów, wysadzanie niewybuchów i niewypałów, oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Obecnie do realizacji tych zadań jest wyznaczonych 39 patroli rozminowania i 2 Grupy Nurków Minerów[1].

Dawniej do głównych zadań saperów w wielu państwach należało także: minowanie terenu i obiektów, wysadzanie mostów, budynków i innej infrastruktury, zakładanie pułapek saperskich, usuwanie wraków oraz budowanie i rozbieranie fortyfikacji[potrzebny przypis].

Wojsko Polskie obchodzi 16 kwietnia Dzień Sapera, święto ustanowione w 1946 roku w rocznicę forsowania linii Odry i Nysy Łużyckiej[2].

Policja[edytuj | edytuj kod]

W polskiej Policji funkcjonują zespoły minersko-pirotechniczne likwidujące zagrożenia powodowane np. samodziałowymi urządzeniami wybuchowymi, w szczególności tzw. domowej konstrukcji. Zespoły minersko-pirotechniczne znajdują się w strukturach Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji (SPKP) w komendach wojewódzkich Policji. Ich działania wspomagają tzw. NGRMP (nieetatowe grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego) tworzone w jednostkach terenowych policji, oraz specjalistyczne roboty mobilne, których zadaniem jest zdalne rozpoznanie i neutralizacja niebezpiecznych ładunków bez konieczności podchodzenia do nich ludzi[3]. Pierwszą w Polsce sekcję pirotechników w Policji powołano do działania w 1990 roku[4].

W przypadku zagrożeń powodowanych wyrobami fabrycznymi np. pocisków, amunicji – do ich likwidacji w Polsce wzywane są pododdziały wojsk inżynieryjnych Wojska Polskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane teleadresowe patroli rozminowania. sgwp.wp.mil.pl. [dostęp 2015-12-30]. (pol.).
  2. Piotr Jaszczuk: Dzień Sapera: Serwis Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP. 21 kwietnia 2008 r.. [dostęp 2009-04-16].
  3. Anna Nikodym: Roboty mobilne PIAP. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. [dostęp 2009-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-19)]. (pol.).
  4. KGP: 15 lat policyjnych pirotechników. Komenda Główna Policji. [dostęp 2009-10-22]. (pol.).