Kościół św. Stanisława w Dołhinowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Stanisława
w Dołhinowie
Касцёл Касцёл Святога Станіслава ў Даўгінаве
kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Dołhinów

Adres

ul. Pionierska 26, 222424 Dołhinów

Wyznanie

katolickie

Kościół

Kościół łaciński

Parafia

Parafia św. Stanisława w Dołhinowie

Wezwanie

św. Stanisława

Wspomnienie liturgiczne

11 kwietnia

Położenie na mapie obwodu mińskiego
Mapa konturowa obwodu mińskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisławaw Dołhinowie”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisławaw Dołhinowie”
Ziemia54°38′47″N 27°28′49″E/54,646389 27,480278

Kościół św. Stanisława w Dołhinowiekościół parafialny w Dołhinowie na Białorusi. Wybudowany w połowie XIX w. w stylu późnego klasycyzmu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1853 roku kosztem parafian i staraniem ks. Józefa Lwowicza wzniesiono murowaną świątynię. W 1965 roku został zamordowany proboszcz ks. Kazimierz Doroszkiewicz. Parafia została bez księdza, ale parafianom udało się obronić świątynię przed zamknięciem. W kościele gromadzili się ludzie na wspólną modlitwę bez księdza, a w latach 90. XX wieku przywrócono normalne funkcjonowanie kościoła[1].

Za kościołem znajduje się opuszczony budynek byłej plebanii[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek jest trójnawową, bezwieżową bazyliką z wysoką półkolistą apsydą i dużymi półkolistymi oknami. Kompozycja budynku jest symetryczna. Główną fasadę wyróżnia potężny portyk z czterema kolumnami porządku doryckiego, zakończony trójkątnym frontonem. Płaszczyzny ścian połączone są w narożach płaskimi listwami, uzupełnionymi rozbudowanym wielowarstwowym gzymsem biegnącym po obwodzie budynku. Prostokątne otwory okienne zdobią profilowane sztukaterie. Portale wejściowe środkowy i boczne zakończone łukowato, drzwi płycinowe. We wnętrzu ściany zdobią pilastry z kapitelami.

W świątyni znajduje się 5 ołtarzy, ołtarz główny wykonany jest w stylu klasycyzmu. Nad narteksem znajdują się chóry z organami. W wystroju zastosowano elementy rokokowe - złocenia, rzeźby i snycerka.

Obok kościoła stoi kwadratowa, parterowa, drewniana dzwonnica pod dwuspadowym czterospadowym dachem, zakończona żeliwnym krzyżem. Teren kościoła otoczony jest kamiennym płotem, centralne wejście wykonane jest w formie trójdzielnej bramy w ogrodzeniu[3][4][5].

Kościół na pocz. XX w.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]