Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Łodygowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach
Distinctive emblem for cultural property.svg A-87 z dnia 10.01.1969
oraz A-186/77 z 20.09.1977[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Łodygowice
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach
Wezwanie św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
Położenie na mapie gminy Łodygowice
Mapa konturowa gminy Łodygowice, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach”
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa konturowa powiatu żywieckiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach”
Ziemia49°43′30,15″N 19°09′14,70″E/49,725042 19,154083

Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeuszakościół parafialny parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach w powiecie żywieckim.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Na miejscu XIII-wiecznej kaplicy św. Stanisława Biskupa, wzniesiono w latach 1634-1636 obecny kościół. Świątynia zbudowana w konstrukcji zrębowej z drewna modrzewiowego. Osobno stojąca dzwonnica została w 1644 r. dostawiona do kościoła. W 1687 r. powiększono prezbiterium, zaś w latach 1748-1799 poszerzono nawę i dobudowano boczne kaplice Matki Bożej Różańcowej i św. Franciszka z Asyżu. Od wschodniej strony do prezbiterium przylega kaplica Ogrójec z figurą Chrystusa Frasobliwego. W 1797 r. przebudowano wieżę z izbicą i baniastym hełmem. Wokół kościół obiegają zamknięte soboty. Dach świątyni pokryty gontem. Wewnątrz świątyni umieszczono 8 ołtarzy:

Obecna polichromia pochodzi z roku 1929 i jest dziełem malarza Giebułtowskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Szablowski Jerzy: Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny III. Powiat żywiecki; województwo krakowskie. Wydawnictwo Państwowego Instytutu Historii Sztuki, Warszawa 1948, s. 100-114.