Kościół Bożego Miłosierdzia w Krakowie (os. Oficerskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Bożego Miłosierdzia
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Józefa Brodowicza 1

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia Miłosierdzia Bożego w Krakowie

Wezwanie

Boże Miłosierdzie

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Bożego Miłosierdzia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Bożego Miłosierdzia”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Bożego Miłosierdzia”
Ziemia50°04′09,20″N 19°57′38,83″E/50,069222 19,960786
Strona internetowa

Kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie – zbudowany w stylu postmodernistycznym kościół rzymskokatolicki mieszczący się przy ul. bp. W. Bandurskiego 12 w Krakowie w Dzielnicy II Grzegórzki na Osiedlu Oficerskim. Należy do parafii Miłosierdzia Bożego. Posługę sprawują księża diecezjalni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania do budowy świątyni rozpoczęto w 1982 roku, po uzyskaniu zgody ze strony władz. Jednak pozwolenie zostało cofnięte co opóźniło budowę[1]. Dopiero darowizna placu na rzecz Kościoła przez jego właściciela, prezydenta RP na uchodźstwie, Edwarda Raczyńskiego pozwoliła na rozpoczęcie budowy w 1990 roku[1]. Świątynia została wybudowana w latach 1990–1994. Konsekracji dokonał kard. Franciszek Macharski 15 maja 2000 roku. W 1996 roku po obu stronach ściany ołtarzowej umieszczono drogę krzyżową autorstwa Stanisława Dygi[1]. Obraz Miłosierdzia Bożego namalowała Agata Skowrońska na desce dębowej i jest to kopia obrazu Adolfa Hyły[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Autorami projektu kościoła byli Stanisław Niemczyk i Marek Kuszewski[2].

Podstawowym materiałem jest cegła w różnych kształtach, wielkości i kolorze. Stropodach wykonano z drewna, a dach z ocynkowanej blachy[1]. W mury kościoła i teren kościelny wbudowano kamienie pochodzące z ulicy Kanoniczej[1]. Ołtarz wykonano z drewna, a pod mensą umieszczono skałę dolomitową. Tabernakulum z pozłacanym przodem umieszczono na cokole z cegły w kształcie piramidy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]