Parafia Miłosierdzia Bożego w Krakowie (Grzegórzki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Miłosierdzia Bożego
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Kraków-Grzegórzki
Adres ul. Biskupa Bandurskiego 12
31-515 Kraków
Data powołania 25 grudnia 1989
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja krakowska
Dekanat Kraków-Kazimierz
Kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie
Proboszcz ks. Zygmunt Kosek
Wezwanie Miłosierdzia Bożego
Wspomnienie liturgiczne druga niedziela Wielkanocna
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Ziemia 50°04′09″N 19°57′37″E/50,069167 19,960278
Strona internetowa

Parafia Miłosierdzia Bożego w Krakowieparafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Kazimierz archidiecezji krakowskiej na os. Oficerskim przy ul. Biskupa Bandurskiego.

Historia parafii[edytuj]

Już w latach siedemdziesiątych XX wieku ks. Karol kardynał Wojtyła podjął starania o wzniesienie kościoła i powołanie parafii na Osiedlu Oficerskim. Teren osiedla należał wtedy do Parafii św. Mikołaja. Niestety opór ówczesnych władz nie dopuścił do tego przedsięwzięcia. Dopiero 28 kwietnia 1982 roku ks. Franciszek kardynał Macharski uzyskał u władz państwowych zapewnienie, że na osiedlu Oficerskim powstanie kościół. budowa miała przebiegać w latach 1983-1985 na placu u zbiegu ul. Moniuszki, Brodowicza i Kona. Mimo, że przygotowania do budowy ruszyły pełną parą decyzje władz państwowych uległy nagłej zmianie, pozwolenie na budowę zostało cofnięte tym samym sprawa budowy kościoła została odłożona na kilka lat.

W międzyczasie staraniem ks. Antoniego Sołtysika i ks. Bogusława Czarnego powstała w budynku mieszkalnym przy ul. Bandurskiego 12 kaplica (ok. 52 m²) w której odbywały się nabożeństwa. W 1985 roku ks. Franciszek kardynał Macharski powołał na osiedlu oficerskim ośrodek duszpasterski i skierował do pracy w nim księdza Zygmunta Koska. Z wielkim zapałem rozpoczął on szukanie nowych dróg i propozycji dla władz. W 1987 w prasie ukazała się informacja, że są już gotowe plany nowego centrum handlowego, które ma powstać w miejscu w którym miał zostać zbudowany kościół. Informacja ta wywołała duże poruszenie i mobilizację wśród parafian, którzy się zorganizowali i zebrali ponad 5000 podpisów. Mimo dużej presji społecznej i kolejnych zapewnień władz miasta sytuacja nowej świątyni wciąż była niepewna i budziła wątpliwości. W grudniu 1988 roku, odkryto informacje że plac pod przyszłym kościołem jest własnością mieszkającego w Londynie Edwarda Raczyńskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

W Boże Narodzenie 1989 roku kardynał Macharski wydał akt erygujący Parafię Miłosierdzia Bożego na osiedlu Oficerskim. Pierwszym proboszczem został mianowany dotychczasowy duszpasterz ks. Zygmunt Kosek. 15 marca 1990 roku Prezydent Edward Raczyński podarował Kościołowi plac. Powstały plany kościoła i rozpoczęto gromadzenie materiałów budowlanych. Autorem projektu został znany architekt inż. Stanisław Niemczyk. W Boże Narodzenie 1990 roku ks. kardynał Franciszek Macharski odprawił Pasterkę.

Ostatecznie pozwolenie na budowę kościoła udało się uzyskać dopiero w Wielki Piątek 1991 roku (29 marca 1991).

Prace budowlane przy świątyni rozpoczęto 15 marca 1990. Kamień węgielny został wmurowany 4 kwietnia 1992 przez ks. bpa Kazimierza Nycza. Pierwsza Msza święta została w kościele odprawiona 7 czerwca 1992 roku, a 9 czerwca 1993 ks. Kardynał Franciszek Macharski poświęcił nowy kościół. 17 marca 1994 ks. bp Jan Szkodoń poświęcił dzwony do świątyni. Uroczystość konsekracji kościoła odbyła się 5 listopada 2000 roku. Dokonał jej ks. kardynał Franciszek Macharski.

W 2010 roku na 20lecie parafii została wydana książka Miejsce to wybrał Pan – Historia i działalność Parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie (os. Oficerskie) opisująca historie i obecne działanie parafii.

W 2015 roku nowym wikariuszem parafii został ks. Robert Michałek.

Wspólnoty parafialne[edytuj]

Domy zakonne na terenie parafii[edytuj]

  • Dom Sióstr Duchaczek
  • Dom Generalny Sióstr Św Józefa
  • Dom Sióstr Św. Jadwigi Królowej

Terytorium parafii[edytuj]

Ulice: Bandurskiego, Bema, Bratkowa, Brodowicza, Chłopickiego, Chrobrego, Cieplińskiego, Domki, Dukatów, Eisenberga, Farmaceutów, Garczyńskiego, Grochowska, Grunwaldzka, Idzikowskiego, Jaworskiego, Kasprowicza, Kąt, Kielecka, Kryniczna, Lesista, Lotnicza, Łukasiewicza, Misiołka, Mogilska nry parzyste 22‑102, Moniuszki, Nadbrzeżna, Narzymskiego, Na Wiankach, Norwida, Olszańska od nru 9, Olszyny, Ordona, Orląt, Otwinowskiego, Prażmowskiego nry nieparzyste, Rakowicka nry nieparzyste od 61, Rusałek, Rymarska, Skorupki, Sowińskiego, Stokrotek, Supniewskiego, Zaleskiego


Bibliografia[edytuj]

  • Miejsce to wybrał Pan – Historia i działalność Parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie (os. Oficerskie). Wyd. I. Petrus, 2010. ISBN 978-83-61533-27-6.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Strona archidiecezji krakowskiej.