Kościół Chrystusa Nauczyciela w Ostrowcu Świętokrzyskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Chrystusa Nauczyciela
w Ostrowcu Świętokrzyskim
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Miejscowość

Ostrowiec Świętokrzyski-Kolonia Robotnicza

Adres

ul. Spacerowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Chrystusa Nauczyciela w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wezwanie

Chrystusa Nauczyciela

Wspomnienie liturgiczne

sobota między 6 a 13 września

Położenie na mapie Ostrowca Świętokrzyskiego
Mapa konturowa Ostrowca Świętokrzyskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Nauczycielaw Ostrowcu Świętokrzyskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Nauczycielaw Ostrowcu Świętokrzyskim”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Nauczycielaw Ostrowcu Świętokrzyskim”
Położenie na mapie powiatu ostrowieckiego
Mapa konturowa powiatu ostrowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Nauczycielaw Ostrowcu Świętokrzyskim”
Ziemia50°57′39,0″N 21°21′14,2″E/50,960833 21,353944

Kościół Chrystusa Nauczyciela w Ostrowcu Świętokrzyskimrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Ostrowiec Świętokrzyski diecezji sandomierskiej). Znajduje się na ostrowieckim osiedlu Kolonia Robotnicza.

Świątynia jest budowana od maja 2007 roku według projektu inżyniera Zbigniewa Grządziela. W tym właśnie miesiącu biskup Marian Zimałek poświęcił plac przygotowany pod budowę nowego kościoła. Fundamenty powstającej świątyni poświęcił z kolei biskup Andrzej Dzięga w dniu 16 grudnia 2007 roku. Kościół nie jest jeszcze całkowicie ukończony, ale wyraźnie widać w nim elementy stylu postmodernistycznego. Jest to ceglana, trzynawowa budowla w formie bazylikowej, charakteryzująca się niższymi nawami bocznymi zakończonymi na rogach ćwierćkolistymi ścianami. Także prezbiterium jest niższe od nawy głównej i zakończone półkoliście. Na frontonie jest umieszczona wysoka wieża, w której ostrosłupowy dach wyrasta spomiędzy czterech półkolistych szczytów ścian ozdobionych krzyżami. Na trójspadowym zakończeniu dachu nawy jest umieszczona wieżyczka z krzyżem. Charakterystycznymi dla architektury postmodernicznej, powtarzającymi się detalami, są w tej budowli łukowate okna częściowo wypełnione przez półkoliste ścianki oraz także półkoliste, chociaż rozdzielone, szczyty nad oknami i na zakończeniach tylnych ścian[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ostrowiec Św. – Chrystusa Nauczyciela. Diecezja sandomierska. [dostęp 2021-05-03].