Kościół Matki Bożej Anielskiej w Lipsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Matki Bożej Anielskiej w Lipsku
Distinctive emblem for cultural property.svg 656 z 10.03.1989[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lipsk

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Anielskiej w Lipsku

Wezwanie

Matki Bożej Anielskiej

Wspomnienie liturgiczne

2 sierpnia
13 czerwca

Położenie na mapie Lipska
Mapa konturowa Lipska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Anielskiej w Lipsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Anielskiej w Lipsku”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Anielskiej w Lipsku”
Położenie na mapie powiatu augustowskiego
Mapa konturowa powiatu augustowskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Anielskiej w Lipsku”
Położenie na mapie gminy Lipsk
Mapa konturowa gminy Lipsk, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Anielskiej w Lipsku”
Ziemia53°44′05″N 23°23′53″E/53,734722 23,398056

Kościół Matki Bożej Anielskiej w Lipskurzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Lipsk, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Lipsk diecezji ełckiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Portal

Obecna świątynia powstała po ogłoszeniu przez cara Mikołaja II Romanowa edyktu tolerancyjnego i amnestii za przekonania religijne w czerwcu 1905 roku. W 1906 roku otrzymano pozwolenie na reaktywację parafii i budowę nowej świątyni. Prace budowlane rozpoczął ksiądz Stanisław Zalewski. Przy budowie pracowali mieszkańcy Lipska i okolicznych wsi. W marcu 1911 roku kolejnym proboszczem został mianowany ksiądz Piotr Kotlewski, który w 1914 roku zakończył budowę świątyni. Powstała budowla w stylu neogotyckim według projektu Adama Piotrowskiego na planie krzyża. W dniu 2 sierpnia 1914 roku kościół został konsekrowany i otrzymał obecne wezwanie. Podczas I wojny światowej, w roku 1915, świątynia doznała licznych uszkodzeń. Według tabliczki wmurowanej w jedną ze ścian kościoła, świątynia doznała 155 uszkodzeń w murze, 16 pocisków przeszło na wylot, został zniszczony dach oraz wybite wszystkie okna. W 1923 roku zakończono jej odbudowę. W czasie II wojny światowej kościół został ostrzelany przez pociski artyleryjskie. Po wojnie naprawiono zniszczenia i uzupełniono umeblowanie świątyni[2].


Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Fasadę flankują dwie ozdobne wieże o ceglanych hełmach oraz szczyty transeptu. Wewnątrz bogaty wystrój neogotycki[3]. Ołtarz główny posiada wezwanie Matki Bożej Anielskiej, natomiast ołtarze boczne noszą wezwanie Najświętszego Serca Jezusowego (w lewej nawie) i Matki Bożej Bazylianki z cudownym obrazem z XVI w. (w prawej nawie)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022 [dostęp 2014-04-23].
  2. Historia Kościoła. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku. [dostęp 2014-04-23]. (pol.).
  3. Piotr Skurzyński „Warmia, Mazury, Suwalszczyzna” Wyd. Sport i Turystyka – Muza S.A. Warszawa 2004 ISBN 83-7200-631-8, s. 388.
  4. Parafie Diecezji Ełckiej-Lipsk-Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej. Diecezja ełcka. [dostęp 2014-04-23]. (pol.).