Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Krynicy-Zdroju
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krynica-Zdrój

Adres

ul. Czarny Potok

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju

Wezwanie

Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Wspomnienie liturgiczne

27 czerwca

Położenie na mapie Krynicy-Zdroju
Mapa konturowa Krynicy-Zdroju, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocyw Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocyw Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocyw Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie powiatu nowosądeckiego
Mapa konturowa powiatu nowosądeckiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocyw Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie gminy Krynica-Zdrój
Mapa konturowa gminy Krynica-Zdrój, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocyw Krynicy-Zdroju”
Ziemia49°23′56,7″N 20°57′10,8″E/49,399083 20,953000

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdrojurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Krynica-Zdrój diecezji tarnowskiej).

Wnętrze świątyni

Jest to świątynia wzniesiona w latach 2002–2010 według projektu Czesława Białego. Kamień węgielny został wmurowany przez biskupa Wiktora Skworca w dniu 21 września 2003 roku. Prace budowlane zwieńczyło poświęcenie kościoła w dniu 29 czerwca 2010 roku przez biskupa Andrzeja Jeża. Projekt wyposażenia wnętrza świątyni został opracowany przez zespół profesora Wincentego Kućmy (Krzysztof Kućma i Zbigniew Prokop).

Pozłacane tabernakulum z inskrypcją Α/Ω otaczają cztery płaskorzeźby, przedstawiające sceny biblijne: Rozmnożenie Chleba, Cud w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza i Jezus Zmartwychwstały rozpoznany przy łamaniu chleba. Nad tabernakulum znajduje się wizerunek ukrzyżowanego, a pod krzyżem obraz patronki Matki Bożej Nieustającej Pomocy adorowany przez Aniołów. Ołtarz ofiarny został wykonany z litego bloku granitowego w kształcie stołu, na froncie którego znajduje się odlew Chrystusa w otoczeniu Dwunastu Apostołów. W nawach bocznych są umieszczone: obraz Miłosierdzia Bożego adorowany przez św. Jana Pawła II i św. Siostrę Faustynę Kowalską, ołtarz chrzcielny ze sceną Chrztu Pańskiego w odlewie z brązu i marmurową chrzcielnicą. W głębi nawy są umieszczone dwa przyścienne ołtarzyki św. Józefa i św. Michała Archanioła. Na ścianach bocznych są zawieszone stacje drogi krzyżowej wykonane z drewna[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]