Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie
2595/A z dnia 21.06.1996[1]
kościół filialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Gniezno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętej Trójcy w Gnieźnie

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Położenie na mapie Gniezna
Mapa konturowa Gniezna, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie”
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa konturowa powiatu gnieźnieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie”
Ziemia52°32′04,8″N 17°36′01,7″E/52,534667 17,600472

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie - rzymskokatolicki kościół filialny, poprzednio ewangelicki i garnizonowy, z I poł. XIX w. Mieści się przy ul. Bolesława Chrobrego. Należy do parafii pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę rozpoczęto w 1838 r. według projektu Karla Friedricha Schinkla. Kościół został rozbudowany w latach 1896-1897 według projektu Wesnigka. Konsekrowany 25 września 1842 przez bpa Andreasa Wilhelma Freymarka, superintendenta generalnego z Poznania (służył zarówno parafii obejmującej miasto i sąsiednie wioski, jak i zborowi wojskowemu).

W okresie II Rzeczypospolitej kościół był we władaniu parafii należącej do superintendentury Gniezno Ewangelickiego Kościoła Unijnego[3].

W 1945 świątynia została przejęta przez Kościół katolicki i uzyskała wezwanie NMP Królowej Polski.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla w stylu arkadowym, z cegły, położona pośrodku skweru u zbiegu ulic Bolesława Chrobrego i Łubieńskiego. Wzniesiono ją na planie zbliżonym do kwadratu, z wieżą od strony ulicy i półkoliście zamkniętym prezbiterium od strony przeciwnej. Wnętrze okalają empory. Ołtarz marmurowy, nad tabernakulum obraz Matki Bożej. Posiada dwie zakrystie. Wieża czworoboczna, czterokondygnacyjna, z trójkami okien zamkniętymi półkoliście, zwieńczona ceglanym hełmem w kształcie stożka. W głównym wejściu zachowały się oryginalne drzwi ramowo-płycinowe, dekorowane płaskorzeźbami aniołów, z cytatami z Pisma Świętego w języku niemieckim.

W pobliżu znajduje się pomnik św. Wojciecha z 1997 oraz krzyż ustawiony na pamiątkę dwu tysiąclecia chrześcijaństwa.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 13 lipca 2023 [dostęp 2015-10-03].
  2. Gniezno par. pw. Świętej Trójcy – Fara. archidiecezja gnieżnieńska. [dostęp 2021-02-22].
  3. Stefan Grelewski, Wyznania protestanckie i sekty religijne w Polsce współczesnej, Lublin 1937, s. 328.