Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowąsie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
A/475 z 23.01.1995[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Ostrowąs

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowąsie

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie gminy wiejskiej Aleksandrów Kujawski
Mapa konturowa gminy wiejskiej Aleksandrów Kujawski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu aleksandrowskiego
Mapa konturowa powiatu aleksandrowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia52°49′47,2″N 18°41′57,6″E/52,829778 18,699333

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowąsierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat aleksandrowski diecezji włocławskiej). Kościół jest sanktuarium maryjnym.

Świątynia powstała w 1. połowie XX wieku (kościół wybudowano w latach 1914–1921). Ten obiekt sakralny został wzniesiony w formie trzynawowej bazyliki z transeptem. Nad rozczłonkowaną bryłą budowli dominuje okazała wieża, do której przylega klatka schodowa. Na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu jest umieszczona sygnaturka. Kościół jest niejednoznaczny pod względem stylu, posiada jednakże cechy stylu neoromańskiego. W świątyni znajduje się sanktuarium maryjne. Budowla zachowała się do dnia dzisiejszego w dobrym stanie[2].

W ołtarzu głównym kościoła znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwany obrazem Matki Bożej Pani Kujaw. Namalował go ok. 1630 r. nieznany artysta na wzór wizerunku Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z Bazyliki Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej) w Rzymie. Obraz w Ostrowąsie został 24 sierpnia 1986 r. koronowany papieskimi koronami przez kard. Józefa Glempa[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]