Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błędostowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błędostowie
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Błędostowo

Adres

Błędostowo 48a, 06-120 Winnica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Smogorzewie Pańskim

Wezwanie

Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Winnica
Mapa konturowa gminy Winnica, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błędostowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błędostowie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błędostowie”
Położenie na mapie powiatu pułtuskiego
Mapa konturowa powiatu pułtuskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błędostowie”
Ziemia52°34′43,4629″N 20°56′40,7231″E/52,578740 20,944645
Strona internetowa

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błędostowierzymskokatolicki kościół parafialny zlokalizowany w miejscowości Błędostowo (powiat pułtuski w województwie mazowieckim). Funkcjonuje przy nim parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z tytularną siedzibą w Smogorzewie Pańskim (diecezja płocka), która powstała przed 1436[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok od prezbiterium

Pierwszy kościół[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o proboszczu Mikołaju w lokalnej parafii pochodzi z 1448. Dokument erekcyjny kościoła uległ zagubieniu. Pierwszy kościół stał we wsi do początków XVII wieku[2].

Drugi kościół[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze

W 1608 drugą świątynię (pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), z trzema ołtarzami, przeniesiono z Jabłecznik (obecnie w gminie Świercze). Istniała ona do połowy XVIII wieku[2].

Trzeci kościół[edytuj | edytuj kod]

Trzeci kościół ufundował Teodor Mokrski, łowczy zakroczymski. Zbudowano go w 1776. Miał wymiary 21 na 12 metrów. Wisiał tam obraz Matki Bożej ze poprzedniej świątyni. Remont tego obiektu przeprowadzono w 1835[2].

Czwarty kościół[edytuj | edytuj kod]

Obecny, czwarty kościół, tym razem murowany, postawiono w 1879 (lub 1880[3]) z inicjatywy księdza Antoniego Dąbrowskiego. Był on konsekrowany przez sufragana płockiego Henryka Piotra Kossowskiego[3] 22 września 1885. Świątynia została zniszczona 25 października 1944 w trakcie ofensywy sowiecko-polskiej (II wojna światowa). Po wojnie została odbudowana za sprawą księdza Feliksa Malinowskiego i poświęcona 16 maja 1958 przez biskupa płockiego Tadeusza Pawła Zakrzewskiego. Obiekt remontowano w początkach XXI wieku[2].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz dębowy pochodzi z 1958 i jest autorstwa Spinki z Zalesia (część rzeźb pochodzi z ołtarza poprzedniego). Dziesięć witraży wykonał Ferdynand Müller (zostały importowane z Niemiec), a dwa J. Olszewski z Warszawy. Uznawany za cudowny obraz Matki Bożej uległ zagubieniu w trakcie II wojny światowej. Zastąpiono go wizerunkiem Nawiedzenia Maryi namalowanym przez szarytkę, Apolonię Lisewską z Chorzowa. Stacje Drogi Krzyżowej (gips) sprowadzono w 1953. Organy są elektroniczne[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Powiat Pułtuski, Powiat pułtuski, 2023, s. 81, ISBN 978-83-64829-86-4.
  2. a b c d e Diecezja Płocka, Smogorzewo, Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny [online], Diecezja Płocka [dostęp 2024-03-31] (pol.).
  3. a b Parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błędostowie, Parafia w Smogorzewie - trochę historii [online], bledostowo.pl [dostęp 2024-03-31].