Kościół Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Starymgrodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny
655 z 6.06.1960[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Starygród

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Starymgrodzie

Wezwanie

Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

2 lutego

Położenie na mapie gminy Kobylin
Mapa konturowa gminy Kobylin, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu krotoszyńskiego
Mapa konturowa powiatu krotoszyńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°44′35,2″N 17°21′26,7″E/51,743111 17,357417

Kościół Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Starymgrodzierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Krotoszyn diecezji kaliskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w połowie XVII wieku (około 1668 roku). Ufundowana została przez Wojciecha Żdżarowskiego. Wyremontowana została z funduszy rodziny Umińskich około 1736 roku razem z przebudową zakrystii i w 1777 roku z funduszy Pawła Sokolnickiego. W 1852 roku została odbudowana zniszczona piorunem w 1850 roku wieża, dzięki staraniom Aleksandra Mielżyńskiego. Ponownie była remontowana w 1908 roku. W 1927 roku został wymieniony gont na eternit, natomiast w 1968 roku zostało odnowione wnętrze pod kierunkiem Teodora Szukały.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, posiadająca konstrukcję zrębową i wzniesiona na podmurówce. Świątynia jest orientowana, wybudowano ją z drewna modrzewiowego. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, trójbocznie zamknięte, z boku jest umieszczona zakrystia. Z boku nawy znajduje się kruchta. Wieża posiadająca konstrukcję słupową, mieszcząca kruchtę w przyziemiu, osadzona jest częściowo na nawie. Zwieńcza ją okazały barokowy, blaszany dach hełmowy z latarnią. Dach kościoła jest dwukalenicowy, pokryty eternitem. Wnętrze nakryte jest płaskim stropem obejmującym nawę i prezbiterium. Chór muzyczny posiadający falistą linię parapetu, jest podparty dwoma słupami, na chórze jest umieszczony prospekt organowy. Belka tęczowa jest ozdobiona rzeźbami Grupy Ukrzyżowania Matki Bożej i Marii Magdaleny z połowy XIX wieku i krucyfiksem z XVIII wieku. Polichromia z motywami roślinnymi została wykonana w latach 1967–68 przez Teodora Szukałę. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne pochodzą z około 1720 roku i ufundował je ksiądz Gielski. Ambona barokowa i chrzcielnica w kształcie anioła w stylu barokowym powstały w połowie XVIII wieku. Kościół posiada dwa krucyfiksy: nad wejściem w stylu ludowym pochodzący z XVI/XVII wieku, i ludowy umieszczony w kruchcie. Cenne obrazy i figury reprezentują style: późnogotycki, renesansowy i ludowy. Kropielnica została wykonana z kamienia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-06-03].
  2. Stary Gród. Koscioły drewniane w Polsce. [dostęp 2021-06-03]. (pol.).