Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jezupolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
w Jezupolu
Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії
Ilustracja
Widok na kościół
Państwo

 Ukraina

Obwód

 iwanofrankiwski

Miejscowość

Jezupol

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Położenie na mapie obwodu iwanofrankiwskiego
Mapa konturowa obwodu iwanofrankiwskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jezupolu”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jezupolu”
Ziemia49°02′36″N 24°47′05″E/49,043333 24,784722

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jezupolu – zabytkowy rzymskokatolicki kościół w dawnym miasteczku Jezupolu, obecnie osiedlu typu miejskiego w rejonie tyśmienickim obwodu iwanofrankiwskiego na Ukrainie. Kościół parafialny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jezupolu.

W 1598 ówczesny właściciel Jezupola (do 1597 miejscowość nazywała się Czeszybiesy), przyszły wojewoda bracławski Jakub Potocki, zbudował w miejscu spalonej świątyni tymczasową małą drewnianą kapliczkę i założył parafię rzymskokatolicką[1].

Murowany kościół w Jezupolu został zbudowany ok. 1646 jako fundacja kolejnego właściciela miasteczka Mikołaja Potockiego. Władysław Łoziński uważał: nie ma wątpliwości, że Paweł Rzymianin, polski architekt pochodzenia włoskiego, przedstawiciel renesansu, był zajęty przy budowie kościoła. Jednak w 1676 świątynia została uszkodzona przez wojska pod wodzą hospodarza mołdawskiego Stefana Dukę[2]. W 1715 rozpoczęło się odnowienie kościoła oraz klasztoru oo. Dominikanów[1]. W 1775 świątynia została rozebrana[2]. W 1882 został konsekrowany kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]