Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szczawno-Zdrój

Adres

ul. Kolejowa 18a

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Szczawna-Zdroju
Mapa konturowa Szczawna-Zdroju, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu wałbrzyskiego
Mapa konturowa powiatu wałbrzyskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°48′20,04″N 16°15′05,02″E/50,805567 16,251394

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Wałbrzych (zachód) diecezji świdnickiej.

Kamień węgielny został położony w dniu 15 września 1936 roku, a w dniu 2 lipca 1937 roku odbyła się uroczystość poświęcenia dzwonu i jego zawieszenie na wieży. Świątynia została konsekrowana w dniu 11 lipca 1937 roku. Podczas uroczystości konsekracyjnych kościół otrzymał wezwanie Asumptio B.M.V. (czyli Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Po konsekracji nowa świątynia pełniła funkcję kościoła filialnego parafii św. Anny na Szczawienku. Pierwsza samodzielna parafia w Szczawnie-Zdroju została erygowana dopiero po II wojnie światowej w 1945 roku przez polskich katolików.

We wnętrzu świątyni znajduje się mozaika wypełniająca prezbiterium od podstawy po sklepienie, przedstawiająca Matkę Bożą – Wniebowziętą i koronowaną przez Trójcę Świętą. Jest to największa mozaika na Dolnym Śląsku.

W świątyni znajdują się cenne polonika. Jednym z nich jest kielich z 1864 roku, który ma na podstawie wygrawerowany napis w języku polskim – „Ofiara Polaków 1864 rok”. Przypomina on o Polakach, którzy przybywali na wypoczynek i kuracje do Szczawna-Zdroju.

W 2003 roku zakończyła się rozbudowa kościoła polegająca na przedłużeniu brryły o kilkanaście metrów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Święto szczawieńskiej parafii. Tygodnik Wałbrzyski. [dostęp 2016-06-02]. (pol.).