Kościół ewangelicki w Cierlicku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół ewangelicki w Cierlicku
Evangelický kostel v Těrlicku
Ilustracja
Kościół ewangelicki w Cierlicku
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Cierlicko

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania

Parafia

Zbór Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Cierlicku

Imię

dra Marcina Lutra

Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicki w Cierlicku”
Ziemia49°45′28,31″N 18°29′09,49″E/49,757864 18,485969

Kościół ewangelicki w Cierlicku – kościół w Cierlicku, należący do miejscowego zboru Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Witraż z Różą Lutra na wieży kościelnej

9 marca 1953 Rada Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania powołała samodzielny zbór z siedzibą w Cierlicku. Nabożeństwa odbywały się w budynku szkoły, należącej do ewangelickiej gminy cmentarnej, gdzie odbywały się również normalne zajęcia szkolne. Na czas nabożeństw musiały być więc każdorazowo przynoszone krzesła oraz rozstawiany ołtarz. Sytuacja uległa poprawie po przeniesieniu szkoły do nowego budynku. Jednak w związku z powstaniem Zalewu Cierlickiego zbór został zmuszony przeniesienia się i zakupu domu jednorodzinnego, w którym urządzono kaplicę z kancelarią. Kaplica nie mieściła jednak wszystkich wiernych chcących uczestniczyć w nabożeństwach. Postanowiono więc o budowie kościoła, o pozwolenie na co starania zaczęli czynić proboszcz Władysław Kiedroń z kuratorem zboru Teodorem Farným. Zgodę na budowę od władz uzyskano pod warunkiem budowy świątyni bez wieży, wskutek czego zaczęto go określać ostatnim kościołem tolerancji na Śląsku Cieszyńskim.

Kamień węgielny pod budowę kościoła, poświęcony przez ówczesnego biskupa kościoła Jiříego Cymorka, wmurowano 10 lipca 1966 roku przy udziale zgromadzonych wiernych i duchownych miejscowego zboru, a także okolicznych parafii. Architektem świątyni był inż. Bronisław Firla. Na ścianach zawisły reliefy przedstawiające symbolikę chrześcijańską oraz cytaty z Biblii.

W niedzielę, 3 września 1967 roku ukończony kościół poświęcił biskup Cymorek. W uroczystości brali udział ewangelicy z całego Śląska Cieszyńskiego. W tym samym roku kościół ewangelicki obchodził 450 rocznicę Reformacji i z tej okazji świątyni nadano nazwę kościoła dra Marcina Lutra.

Dopiero w 1997 roku dobudowano wieżę, która znajdowała się również w początkowym projekcie. Projekt przebudowy wykonał Bronislav Firla. W wieży wstawiono witraż przedstawiający Różę Lutra, wymieniono wtedy również wszystkie okna boczne, a po obu stronach ołtarza wstawiono witraże przedstawiające stworzenie świata. Na wieży zamontowano trzy dzwony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Farní sbor Slezské církve evangelické a. v. v Těrlicku - Zbór Śląskiego Kościoła Ewang. A. W. w Cierlicku. Cierlicko: Zbór Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Cierlicku, 2012, s. 13-16.
  • * CHOJECKA, Ewa: Silesia incognita. Architektura kościołów ewangelickich Górnego śląska 1945-2017. Bielsko-Biała, 2020.