Kościół ewangelicko-augsburski w Srokowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Ewangelicko-Augsburski
w Srokowie
A-2128 z dnia 14.08.1987 r.[1]
Kościół filialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowość

Srokowo

Adres

ul. Łąkowa 5

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Parafia

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kętrzynie

Położenie na mapie gminy Srokowo
Mapa konturowa gminy Srokowo, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicko-Augsburskiw Srokowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicko-Augsburskiw Srokowie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicko-Augsburskiw Srokowie”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicko-Augsburskiw Srokowie”
Ziemia54°12′36,08″N 21°30′51,00″E/54,210022 21,514167

Kościół ewangelicko-augsburski w Srokowie – jeden z rejestrowanych zabytków dawnego miasta, obecnie wsi Srokowo, w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie jest to kościół filialny parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kętrzynie. Należy do diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Świątynia została zbudowana w 1937 roku przez katolików. W 1945 roku kościół został przejęty przez luteran, a dotychczasowy Kościół ewangelicki otrzymali katolicy, ponieważ zmieniła się struktura wyznaniowa ludności.

Budowla posiada jedną nawę, od strony zachodniej znajduje się wieża dzwonna. kościół jest orientowany i został zbudowany z granitowych głazów. Wieża dzwonna do wysokości kalenicy jest zbudowana również z granitu, a powyżej z cegły. Świątynia wybudowana została w stylu nawiązującym do romańskiego. We wnętrzu jest umieszczone sklepienie pseudokolebkowe[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-09-17].
  2. Kościoły i parafie na terenie Gminy Srokowo. Gmina Srokowo. [dostęp 2015-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).