Kościół Świętego Jacka i Świętej Doroty w Piotrkowie Trybunalskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
św. Jacka i św. Doroty
w Piotrkowie Trybunalskim
171-IX-17 z dnia 21.07.1948 r.
oraz 201 z 08.09.1967 r.[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Piotrków Trybunalski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Jacka i św. Doroty

Położenie na mapie Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim
Mapa konturowa Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościółśw. Jacka i św. Dorotyw Piotrkowie Trybunalskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościółśw. Jacka i św. Dorotyw Piotrkowie Trybunalskim”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościółśw. Jacka i św. Dorotyw Piotrkowie Trybunalskim”
Położenie na mapie Piotrkowa Trybunalskiego
Mapa konturowa Piotrkowa Trybunalskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościółśw. Jacka i św. Dorotyw Piotrkowie Trybunalskim”
51°24′35,4960″N 19°41′42,5760″E/51,409860 19,695160

Kościół Świętego Jacka i Świętej Doroty w Piotrkowie Trybunalskimrzymskokatolicki kościół parafialny w Piotrkowie Trybunalskim, w województwie łódzkim. Należy do dekanatu piotrkowskiego archidiecezji łódzkiej.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla należąca dawniej do dominikanów. Budowla gotycka z XV wieku, pierwotnie jednonawowa, częściowo przebudowana w XVII i XIX stuleciu, od 1824 trzynawowa. Nawa główna z wydłużonym prezbiterium, zamknięta wielobocznie,łączy się arkadami z niskimi nawami bocznymi. Całość opięta dobrze zachowanymi skarpami. W czasie przebudowy w XVII stuleciu zmieniono wielkości kształt okien. Sklepienie nawy głównej i prezbiterium - kolebkowe z lunetami, ozdobione stiukami z XVII wieku.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła

Wyposażenie pochodzi z 2 połowy XVIII stulecia. W podziemiach świątyni - mauzoleum rodziny Bykowskich oraz grobowce ze zwłokami benefektorów i zakonników. Ciekawa pod względem wystroju jest kaplica Matki Boskiej Różańcowej pochodząca z XVII stulecia, stojąca na miejscu południowej części klasztoru. Na szczególną uwagę zasługuje dekoracja sklepienia wykonana w białym stiuku, niegeometryczna, tradycyjna dla tego okresu, przypominająca odlewy z Metalu - plakietki, na których przedstawiono scenki z życia Matki Bożej i świętych. W ołtarzu głównym kaplicy znajduje się obraz Matki Bożej z dzieciątkiem malowany na miedzianej blasze (XVI stulecie).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]