Przejdź do zawartości

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej
Zabytek: nr rej. A.190 z dnia 12.01.1957 i z 3.05.1980[1]
kościół parafialny
Ilustracja
kościół widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kazimierza Wielka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

kościół parafialny

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego

Położenie na mapie Kazimierzy Wielkiej
Mapa konturowa Kazimierzy Wielkiej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej”
Położenie na mapie powiatu kazimierskiego
Mapa konturowa powiatu kazimierskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej”
Położenie na mapie gminy Kazimierza Wielka
Mapa konturowa gminy Kazimierza Wielka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej”
Ziemia50°15′53″N 20°29′42″E/50,264722 20,495000

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiejrzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Kazimierza Wielka, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu kazimierskiego diecezji kieleckiej.

Obecna murowana świątynia została wybudowana w 1663 roku dzięki staraniom Stanisława Warszyckiego, kasztelana krakowskiego.

W latach 1894–1895 budowla została rozbudowana dzięki staraniom ówczesnego proboszcza księdza kanonika Józefa Szczepańskiego i datkom parafian. W dniu 15 września 1895 roku biskup kielecki Tomasz Teofil Kuliński konsekrował kościół. W ołtarzu głównym umieszczono relikwie dwóch świętych męczenników: Pawła i Wincentego[2].

W 2013 roku minęło 350 lat od wybudowania świątyni. Z okazji jubileuszu, w lutym tego roku zainstalowane zostały nowe lampy przy prezbiterium, a także podświetlono wszystkie ołtarze[3]

Wnętrze kościoła

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]