Kobiety na Falach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kobiety na Falach (ang. Women on Waves) – organizacja działająca na rzecz prawa do aborcji w krajach, gdzie jest ona nielegalna. Organizacja została założona w 1999 roku przez Rebekę Gomperts, która początkowo pracowała jako lekarka na statkach Greenpeace. Kobiety na falach walczą nie tylko o prawo do legalnej aborcji, ale także o dostęp do antykoncepcji i edukację seksualną. Przeprowadzają na jej temat warsztaty i szkolenia. Posiadają zezwolenie holenderskiego Ministerstwa Zdrowia na przeprowadzanie aborcji farmakologicznej na pełnym morzu lub w Holandii nie później niż do 16 dnia po upływie terminu przewidywanej miesiączki. Organizacja prowadzi gabinet aborcyjny na statku „Langenort”.

Statek organizacji[edytuj]

Organizacja jest najbardziej znana z zarejestrowanego pod holenderską banderą statku „Langenort”. Okręty na wodach eksterytorialnych obowiązują prawa kraju rejestracji. Tak więc, po odpłynięciu na niewielką odległość od brzegu, na statku tym można legalnie dokonywać aborcji we wczesnym okresie ciąży, co jest legalne według holenderskiego prawa.

Statek ten podróżuje do krajów, w których aborcja jest zakazana lub ograniczona (np. kraje Ameryki Południowej, Polska, Portugalia). Celem akcji Kobiet na Falach jest również sprowokowanie publicznej debaty nad zakazem aborcji[potrzebny przypis].

„Langenort” był w Polsce na przełomie czerwca i lipca 2003 roku (przypłynął do portu we Władysławowie). Na statku i w porcie przeprowadzono akcję informacyjną ostrzegającą przed niechcianą ciążą.

W 2009 holenderskie ministerstwo zdrowia odebrało organizacji licencję na sprzedaż pigułek wczesnoporonnych na pokładzie statku[1].

Ciekawostki[edytuj]

Mężczyźni na Falach[edytuj]

W odpowiedzi na wizytę w Polsce statku „Langenort” organizacji Kobiety na Falach, w lecie 2003 roku powstała nieformalna organizacja Mężczyźni na Falach. Celem mężczyzn na falach jest aktywne propagowanie idei tzw. ojcostwa społecznego, polegającego na bezpłatnym, dobrowolnym i naturalnym zapładnianiu kobiet, które nie pragną się na stałe związywać z żadnym mężczyzną i potrzebują od nich jedynie nasienia.

Organizacja została założona przez grupę kilku znajomych, którzy sami określają się jako „szowinistyczni samcy”. Nabyli oni stary kuter rybacki MEH-51 „Trygław”, na którym podróżowali latem 2003 i 2004 roku po polskich wodach przybrzeżnych. W odwiedzanych portach oferowali publicznie swoje usługi, wzbudzając sensację w lokalnych mediach oraz wśród wczasowiczów. Działalność organizacji dostrzegły też media ogólnokrajowe, jak telewizja Polsat oraz tygodniki Przekrój, Polityka, Wprost, Nie.

W 2003 roku organizacja gromadziła środki na wyprawę do Rotterdamu, siedziby organizacji Kobiety na Falach, gdzie planowano również prowadzić akcję propagowania „ojcostwa społecznego”. Akcja ta jednak, z braku środków finansowych, nie doszła ostatecznie do skutku.

Mimo że podobny pomysł (wysłania polskiego statku do Rotterdamu) miała Liga Polskich Rodzin, jej przewodniczący, Roman Giertych, skrytykował inicjatywę Mężczyzn na Falach, twierdząc, że ośmiesza ona pomysł jego partii.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]