Kochanica Francuza (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kochanica Francuza
The French Lieutenant's Woman
Autor John Fowles
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 1969
Wydawca Jonathan Cape
Typ utworu powieść
Data I wyd. polskiego 1973
Pierwszy wydawca polski PIW
Przekład Wacława Komarnicka

Kochanica Francuza (ang. The French Lieutenant's Woman) – powieść angielskiego pisarza Johna Fowlesa z 1969 roku. Na podstawie tej powieści w 1981 powstał film pod tym samym tytułem, do ktrórego scenariusz napisał nagrodzony Noblem angielski dramaturg Harold Pinter, a w rolach głównych wystąpili Meryl Streep i Jeremy Irons.

Akcja powieści dzieje się w drugiej połowie XIX wieku w Anglii. Mimo tytułu sugerującego jednego bohatera książka opowiada historię dwóch osób: Karola Smithsona oraz Sary Woodruff. Dżentelmen - kawaler - Karol Smithson mimo wątpliwości postanawia ożenić się z Ernestyną Freeman - córką bogatego kupca. Podczas pobytu w hrabstwie Dorset poznaje Sarę Woodruff, która w okolicy ma złą sławę "kochanicy Francuza" i niezrównoważonej psychicznie. Sara jest nieszczęśliwie zakochana we francuskim marynarzu, który uwiódł ją i zostawił. Wiktoriańska Anglia z jej rygorystycznymi zwyczajami i manierami jest przeciwstawiona bohaterce, która okazuje się być osobą bezkompromisową i postępującą wbrew purytańskim regułom. Smithson zafascynowany jest odkryciami Darwina, dostrzega zakłamanie i pruderię epoki - dlatego "nowoczesność" Sary zaczyna go coraz bardziej pociągać. Sara jest także przeciwstawieniem płytkiej intelektualnie i psychicznie Ernestyny. Jednak odgórne reguły społeczne nie dają się łatwo naginać. Fowles pozostawia czytelnika z trzema możliwymi zakończeniami:

  • W pierwszym Karol wbrew swej woli poślubia Ernestynę, a dzieje Sary są nieznane.
  • W drugim Karol odnajduje Sarę po kilku miesiącach poszukiwań w Londynie, gdzie okazuje się, że ma z nią dziecko. Powieść kończy się prawdopodobnie szczęśliwym związkiem obojga.
  • Trzecie możliwe zakończenie ukazuje Karola jako wykorzystanego przez Sarę, która odrzuca go i ukrywa przed nim dziecko, po czym rozchodzą się.