Kochanica Francuza (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kochanica Francuza
The French Lieutenant's Woman
Autor

John Fowles

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1969

Wydawca

Jonathan Cape

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1973

Wydawca

PIW

Przekład

Wacława Komarnicka

Kochanica Francuza (ang. The French Lieutenant's Woman) – powieść angielskiego pisarza Johna Fowlesa z 1969 roku. Na jej podstawie w 1981 powstał film pod tym samym tytułem, do którego scenariusz napisał angielski dramaturg Harold Pinter, laureat literackiej nagrody Nobla, a w rolach głównych wystąpili Meryl Streep i Jeremy Irons.

Akcja powieści dzieje się w drugiej połowie XIX wieku w Anglii. Mimo tytułu sugerującego jednego bohatera, książka opowiada historię dwóch osób: Karola Smithsona oraz Sary Woodruff. Dżentelmen – kawaler – Karol Smithson mimo wątpliwości postanawia ożenić się z Ernestyną Freeman – córką bogatego kupca. Podczas pobytu w hrabstwie Dorset poznaje Sarę Woodruff, która w okolicy ma złą sławę "kochanicy Francuza" i niezrównoważonej psychicznie. Sara jest nieszczęśliwie zakochana we francuskim marynarzu, który uwiódł ją i zostawił. Wiktoriańska Anglia z jej rygorystycznymi zwyczajami i manierami jest przeciwstawiona bohaterce, która jest osobą bezkompromisową i postępującą wbrew purytańskim regułom. Smithson zafascynowany jest odkryciami Darwina, dostrzega zakłamanie i pruderię epoki - dlatego "nowoczesność" Sary zaczyna go coraz bardziej pociągać. Sara jest także przeciwstawieniem płytkiej intelektualnie i psychicznie Ernestyny. Jednak reguły społeczne nie dają się łatwo naginać. Fowles pozostawia czytelnika z trzema możliwymi zakończeniami:

  • W pierwszym Karol wbrew swej woli poślubia Ernestynę, a dzieje Sary są nieznane.
  • W drugim Karol odnajduje Sarę po kilku miesiącach poszukiwań w Londynie, gdzie okazuje się, że ma z nią dziecko. Powieść kończy się prawdopodobnie szczęśliwym związkiem obojga.
  • Trzecie możliwe zakończenie ukazuje Karola jako wykorzystanego przez Sarę, która odrzuca go i ukrywa przed nim dziecko, po czym rozchodzą się.