Przejdź do zawartości

Koflator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Koflator, zwany także asystorem kaszlu (ang. cough assist, mechanical insufflator-exsufflator) – urządzenie medyczne umożliwiające w sposób nieinwazyjny oczyszczać drogi oddechowe u osób z niewydolnym odruchem kaszlowym.

Koflatory umożliwiają w sposób nieinwazyjny na usunięcie wydzieliny dróg oddechowych, zapobiegając nadmiernemu ich nagromadzeniu, przez co zmniejszają ryzyka ich nadkażenia i infekcji.

Zasada działania urządzenia polega na podawaniu do dróg oddechowych powietrza pod dodatnim ciśnieniem i następnie, gwałtownej zmianie ciśnienia na ujemne (imitującej odruch kaszlu), co powoduje zasysanie wydzieliny dróg oddechowych i ich oczyszczanie. Uzyskiwane przy pomocy urządzenia przepływy w drogach oddechowych sięgają 270 l/min.

Urządzenie znajduje zastosowanie u osób z niewydolnym odruchem kaszlowym, takich jak:

Jest też stosowany w leczeniu mukowiscydozy, jednakże w opinii autorytetów medycznych, nie ma on istotnego znaczenia w terapii tej grupy chorób[1] i nie jest zalecany w terapii przez Polskie Towarzystwo Mukowiscydozy. Jego zastosowanie jest ograniczone do osób z chorobami neurologicznymi przebiegającymi z osłabieniem lub zanikiem odruchu kaszlu, w których to grupach chorych ma klinicznie udowodnione działanie. Polski dystrybutor zaleca jego zastosowanie także w przypadku mukowiscydozy, zaawansowanej rozedmy płuc i rozstrzeniach oskrzeli[2].

Koflatory mogą być stosowane zarówno przez maseczkę ustną, jak i tracheostomię.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]