Kokośnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kokośnik
Pinaroloxias inornata[1]
(Gould, 1843)
U dołu samiec, u góry samica
U dołu samiec, u góry samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina tanagrowate
Podrodzina cukrzyki
Rodzaj Pinaroloxias
Sharpe, 1885
Gatunek kokośnik
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Kokośnik[3] (Pinaroloxias inornata) – gatunek ptaka z rodziny tanagrowatych (Thraupidae). Występuje endemicznie na Wyspie Kokosowej. Narażony na wyginięcie.

Systematyka[edytuj]

Jest jedynym przedstawicielem Zięb Darwina, który nie pochodzi z wysp Galapagos. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Pinaroloxias. Czasami jest zaliczany do rodziny trznadli, jednak większość badań potwierdza jego przynależność do tanagrowatych.

Charakterystyka[edytuj]

Jest niewielkim ptakiem, o długości 12 cm. Samiec jest całkowicie czarny, samica natomiast samica ma brązowe smugi, z bledszym brzuchem. Dziób czarny, zagięty, spiczasty. Młode są podobne do dorosłych osobników, mają jedynie żółte dzioby[4].

Występowanie[edytuj]

Jest to gatunek endemiczny, występujący jedynie na Wyspie Kokosowej, około 500 kilometrów na zachód od Kostaryki. Najczęściej obserwowany ptak lądowy na wyspie. Występuje na całej jej powierzchni, do 570 m n.p.m.; im niżej, tym więcej jest kokośników[4].

Ekologia[edytuj]

Zasiedla wszystkie dostępne środowiska, w tym zarośla hibiskusów, zadrzewienia i lasy, zarówno świetliste jak i zwarte. Gniazduje cały rok, jednak najintensywniej od stycznia do maja[4].

Status zagrożenia[edytuj]

Został zaklasyfikowany jako gatunek narażony na wyginięcie (VU, Vulnerable), z powodu niewielkiego terenu, na którym występuje. Populacja jest stabilna i mieści się w przedziale 6000 do 15000 osobników. Brak widocznych zagrożeń. Cała wyspa jest uznana przez BirdLife International za ostoję ptaków IBA, na jej terenie wyznaczono Park Narodowy Isla del Coco, który jest także uznany za obiekt światowego dziedzictwa[4].

Przypisy

  1. Pinaroloxias inornata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012. Pinaroloxias inornata. W: IUCN 2016. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) Wersja 2015-4. <www.iucnredlist.org>. (ang.) [dostęp 2016-01-30]
  3. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Coerebinae d'Orbigny & Lafresnaye, 1838 - cukrzyki - Dome-nesting tanagers (wersja: 2015-10-31). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-01-30].
  4. a b c d Cocos Finch Pinaroloxias inornata. BirdLife International. [dostęp 10 sierpnia 2014].