Przejdź do zawartości

Kolej Seibu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolej Seibu
SEIBU Railway Co., Ltd.
西武鉄道株式会社
Ilustracja
Państwo

 Japonia

Siedziba

Saitama

Adres

1-1-1, Kudunokidai, Tokorozawa-shi

Data założenia

21 grudnia 1894

Forma prawna

spółka publiczna KK

Prezes

Takashi Goto (後藤高志)

Zatrudnienie

3289 (2004)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Pociąg kolei Seibu w mieście Higashi Murayama, Tokio
Skład kolejowy Seibu 10000 "Chichibu"
Skład kolejowy Seibu 001 "Chichibu"

Kolej Seibu (jap. 西武鉄道株式会社 Seibu Tetsudō Kabushiki-gaisha) – spółka linii kolejowej z siedzibą w miejscowości Tokorozawa, w Japonii, oferująca przewozy kolejowe, usługi turystyczne i nieruchomości.

Sieć kolejowa Seibu jest skoncentrowana w północno-zachodnim Tokio i prefekturze Saitama. Nazwa Seibu, to skrót pochodzący od sinojapońskiego odczytania słów "zachodni" oraz Musashi, dawnej nazwy tego regionu. Firma jest holdingiem posiadającym udziały w firmach przewozowych, turystycznych i hotelach na terenie całej Japonii.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kolej Seibu, założona w 1894 r., rozpoczęła działanie w grudniu tego samego roku na trasie KokubunjiKawagoe. W kolejnych latach firma wybudowała i rozpoczęła przewozy na kilku liniach wokół Shinjuku. W 1943 r., firma połączyła się z koleją Musashino, która zapewniała połączenie pomiędzy Ikebukuro i Hanno od roku 1915. Po połączeniu, kolej Musashino zmieniła nazwę na kolej Seibu. Oryginalna linia Seibu łącząca Shinjuku z przedmieściami oraz linia Musashino łącząca Ikebukuro z przedmieściami funkcjonują do dnia dzisiejszego jako odrębne sieci.

Obsługiwane linie

[edytuj | edytuj kod]

Łączna długość dróg kolejowych obsługiwanych przez Kolej Seibu wynosi 179,8 km. Linie kolei Seibu podzielone są na dwie grupy: Grupę Linii Ikebukuro i Grupę Linii Shinjuku. Główne linie obu grup krzyżują się na stacji Tokorozawa.

Grupa Linii Ikebukuro

[edytuj | edytuj kod]

Grupa Linii Shinjuku

[edytuj | edytuj kod]

Mała kolej automatyczna Yamaguchi

[edytuj | edytuj kod]

Ponadto Kolej Seibu obsługuje linię MAK długości 2,8 km.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]