Kolej wąskotorowa Dąbrowa – Krępa Krajeńska
Kolej wąskotorowa Dąbrowa – Krępa Krajeńska – nieistniejąca wąskotorowa kolej leśna funkcjonująca dawniej na terenie Puszczy Drawskiej.
Linia, zbudowana w początku XX wieku, brała początek w nieistniejącej osadzie Dąbrowa (w pobliżu Moczel), na północ od Głuska. Stąd biegła na północ, przez Sitnicę, Jelenie, by wzdłuż zachodniego i północnego brzegu jeziora Sitno (nieistniejąca osada Sitno, niem. Zietenfier) dotrzeć do stacji normalnotorowej w Krępie Krajeńskiej (Crampe, obecnie przystanek). Linię rozebrano około 1950. Przez cały okres funkcjonowania obowiązywała tu trakcja konna. Przewożono wyłącznie towary, w głównej mierze drewno z Puszczy Drawskiej[1]. Obecnie przebieg torowisk w terenie jest słabo czytelny[2].
Przebieg kolei utworzył specyficzny wąski, długi klin województwa szczecińskiego, wdzierający się w głąb województwa koszalińskiego na długości około 12 km, które należały do jednej gromady Studnica w gminie Barnimie[3]. Został on zlikwidowany w 1954 roku po włączeniu większości gromady Studnica do województwa koszalińskiego, gdzie została zupełnie rozparcelowana pomiędzy różne województwa, powiaty i gminy. Zanik kolei spowodował brak uzasadnienia utrzymywania śródleśnych miejscowości wzdłuż torów w jednej gromadzie, bez alternatywnych dogodnych połączeń drogowych[4].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Lasy Państwowe, HISTORIA OSADY GŁUSKO
- ↑ Elżbieta Hołubczat, Dariusz Janicki, Drawieński Park Narodowy. Walory kulturowe, DPN, Drawno, 2013, s.28,31
- ↑ S. Arsovski (2021). Poland: Administrative Map 1950
- ↑ Uchwała Nr 43/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie z dnia 5 października 1954 r. w sprawie podziału na nowe gromady województwa koszalińskiego; w ramach Zarządzenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie z dnia 23 listopada 1954 r. w sprawie ogłoszenia uchwał Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie z dnia 5 października 1954 r., dotyczących reformy podziału administracyjnego wsi (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie z dnia 27 listopada 1954 r., Nr. 17, Poz. 72, § 4)