Komornicy (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Komornicy
Repo Man
Gatunek sensacyjny, psychologiczny
Data premiery Ziemia 2 marca 1984
Kraj produkcji Stany Zjednoczone USA
Język angielski
Czas trwania 92 min
Reżyseria Alex Cox
Scenariusz Alex Cox
Główne role Emilio Estevez,
Harry Dean Stanton,
Tracey Walter
Muzyka Iggy Pop
Zdjęcia Robby Müller
Kostiumy Theda DeRamus
Montaż Dennis Dolan
Produkcja Michael Nesmith
Wytwórnia Edge City
Dystrybucja Universal Pictures
Budżet 1,500,000 USD
Nagrody
1985 Saturn w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Tracey Walter)

Komornicy (ang. Repo Man) – amerykański film fabularny z 1984 roku. Wyreżyserowany został przez Aleksa Coksa, w roli głównej wystąpił Emilio Estevez. Film uznawany jest w niektórych kręgach za kultowy - znalazł się na 7. miejscu listy 50 najbardziej kultowych filmów tygodnika Entertainment Weekly[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Młody punkowiec Otto rzuca dotychczasową posadę w supermarkecie z powodu nieporozumień z szefostwem i kolegami z pracy. Niedługi czas po tym jego dziewczyna zrywa z nim, zarzucając mu bycie niczym więcej niż "dużym dzieciakiem". Na jego oczach idzie do łóżka z innym chłopakiem. Dodatkowo Otto dowiaduje się, że jego rodzice przekazali obiecane mu na naukę pieniądze telewizyjnemu ewangeliście. Sfrustrowany chłopak włócząc się po ulicach miasta natrafia na Buda, który namawia go do pomocy w prowadzeniu auta, wciskając mu mocno naciąganą historię o ciężarnej żonie. Otto pomimo wahań przyjmuje propozycję. Gdy jest już po wszystkim, okazuje się, że pomógł grupie komorników w kradzieży, czy też raczej "odzyskaniu" samochodu. Początkowo odmawia dalszej współpracy, jednak pieniądze uzyskane za pierwszą "robotę" pomagają mu zmienić zdanie. W ten sposób zostaje Komornikiem (ang. Repo Man).

Dość szybko odkrywa, że świat, w który wstąpił bardzo odbiega od jego wyobrażeń o pracy komorników. Powoli przyzwyczaja się do swojego nowego, oderwanego od rzeczywistości życia, przepełnionego brawurowymi kradzieżami, ekscentrycznymi postaciami i niezdrową rywalizacją. Przyjdzie mu zmierzyć się z byłymi przyjaciółmi, teoriami o UFO, agentami FBI oraz konkurencyjną agencją komorniczą. Na dodatek na horyzoncie pojawia się zielony Chevy Malibu z 1964 roku, prowadzony przez tajemniczego, obłąkanego mężczyznę i posiadający równie tajemniczy ładunek w bagażniku. Za samochód zostaje wyznaczona ogromna nagroda.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Top 50 Cult Movies, www.filmsite.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]