Kompatybilność wsteczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kompatybilność wsteczna − cecha standardu, urządzenia lub oprogramowania, dzięki której - mimo zmiany funkcjonalności - nowa wersja umożliwia współpracę z całym otoczeniem starej wersji i jej wszystkimi komponentami. Mówi się wtedy o rozszerzeniu funkcjonalności.

 • Przykłady kompatybilności wstecznej:
  • Standard nadawania sygnału stereofonicznego w radiofonii FM jest kompatybilny wstecznie, ponieważ odbiorniki monofoniczne mogą odbierać emisje stereofoniczne (co powoduje, że odbiorniki monofoniczne są kompatybilne w przód, ale nie jest to "samodzielna" kompatybilność w przód, ponieważ to nowy sygnał został dopasowany do starego odbiornika, a nie odbiornik do nieznanego jeszcze standardu stereofonii).
  • Kolorowa telewizja analogowa, ponieważ sygnały chrominancji w systemach PAL, SECAM i NTSC są dodane do sygnału luminancji odbierane są przez nowsze odbiorniki oba sygnały. W systemach PAL, SECAM i NTSC jest inaczej dodany sygnał chrominancji. Starsze telewizory mogą tylko odbierać sygnał luminancji czyli obraz będzie czarno-biały więc jest również kompatybilna wstecz. Metodę tę wymyślił i opatentował M. Georges Valensi w 1938 roku dla systemu NTSC w 1941 telewizji czarno-białej a 1953 roku dla telewizji kolorowej NTSC. Na podobnej zasadzie działa stereofoniczne radio FM za pomocą techniki Mid/Side czyli sumy sygnałów dla radioodbiornika monofonicznego, ale też sygnał różnicy dla radia stereofonicznych.
  • Odbiorniki stereofoniczne są kompatybilne wstecznie, ponieważ mogą odbierać emisje monofoniczne.
  • Kolejne wersje systemów operacyjnych np. Windows, Linux itp. są kompatybilne wstecznie ponieważ umożliwiają uruchamianie oprogramowania tworzonego dla poprzednich wersji systemu.
  • Systemy mocowania obiektywu do aparatów fotograficznych bagnet K (Pentax) oraz bagnet F (Nikon), dzięki zachowaniu całkowitej lub częściowej kompatybilności wstecznej, umożliwiają współpracę starych wersji obiektywu z najnowszymi aparatami fotograficznymi.

Zachowanie kompatybilności wstecznej często ogranicza maksymalne wykorzystanie nowych koncepcji, ale bywa konieczne z różnych względów, m.in. technicznych, ekonomicznych, społecznych i marketingowych. Jej negatywnym skutkiem jest spowolniony rozwój technologiczny. Jeśli ograniczenia stają się z czasem zbyt uciążliwe, jedynym wyjściem jest zerwanie z kompatybilnością wsteczną, co poprzedzone jest bilansem zysków i strat i zawsze jest kompromisem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]