Kompleks schronów w Konewce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
SdKfz 251 oraz Kuebelwagen przed głównym bunkrem

Kompleks schronów w Konewce – jeden z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład Stanowiska dowodzenia „Obszar Środek” (niem. „Anlage Mitte”), położony w lesie obok wsi Konewka[1].

Charakterystyka[edytuj]

Kompleks schronów w Konewce składał się ze schronu kolejowego o długości około 385 m, dwóch schronów bojowych i najprawdopodobniej schronów technicznych podobnie jak w bliźniaczym zespole schronów znajdującym się obok wsi Jeleń. Kompleks od strony zewnętrznej otoczony był płotem z siatki drucianej i najprawdopodobniej od strony wewnętrznej zasiekami z drutu kolczastego. Budowę kompleksu realizowała Organizacja Todt w okresie od kwietnia do października 1940 r. Mniejsze obiekty realizowane były według standardowych planów Organizacji Todt jak np. Wilczym Szańcu, czy kwatery (OKH) w Mamerkach.

Schron kolejowy w Konewce jest dłuższy o 50 m od schronu w Jeleniu[2] i w przeciwieństwie do niego jest na całej długości prosty (część obiektu w Jeleniu leży w łuku). Przekrój schronu od strony zewnętrznej ma szerokość przy podstawie 15 m[1] i wysokość 9 m[1]. Wnętrze tunelu przechodzącego przez schron ma wysokość 6 m. Przez środek tunelu biegł tor kolejowy z peronami (rampami) po bokach.

Obecnie schrony porosły mchem, a okoliczni mieszkańcy porozkradali niektóre części metalowe, razem z szynami. Co roku w październiku odbywa się tam zlot pojazdów militarnych. Kilka lat temu oba schrony zostały wydzierżawione od Lasów Państwowych przez Juliusza Szymańskiego. Obecnie w Konewce mieści się prywatna wystawa militariów, a schron wraz z obiektami towarzyszącymi został udostępniony do zwiedzania.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c Schron kolejowy w Konewce. poznajpolske.onet.pl, 2012-10-15. [dostęp 2015-09-10].
  2. Małgorzata i Juliusz Szymańscy, Konewka, Jeleń – niemieckie stanowisko dowodzenia „Anlage Mitte”; Wyd. Imax-Łódż, Łódź

Bibliografia[edytuj]

  • Małgorzata i Juliusz Szymańscy, Kwatery główne Hitlera oraz niemieckie stanowiska dowodzenia w Polsce, ŁKE „Labirynt'96”, Łódź, 2002. ​ISBN 83-906436-9-3​ (str. 118-140)

Linki zewnętrzne[edytuj]