Kompleks schronów w Konewce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kompleks schronów w Konewce
Ilustracja
SdKfz 251 oraz Kuebelwagen przed głównym bunkrem
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Konewka

Położenie na mapie gminy Inowłódz
Mapa konturowa gminy Inowłódz, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kompleks schronów w Konewce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kompleks schronów w Konewce”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kompleks schronów w Konewce”
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa konturowa powiatu tomaszowskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kompleks schronów w Konewce”
Ziemia51°33′43,02″N 20°09′06,23″E/51,561950 20,151731
Strona internetowa

Kompleks schronów w Konewce – jeden z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład Stanowiska dowodzenia „Obszar Środek” (niem. „Anlage Mitte”), położony w lesie obok wsi Konewka[1] (województwo łódzkie).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kompleks schronów w Konewce składał się ze schronu kolejowego o długości około 385 m, dwóch schronów bojowych i najprawdopodobniej schronów technicznych, podobnie jak w bliźniaczym zespole schronów znajdującym się obok wsi Jeleń (również województwo łódzkie). Kompleks od strony zewnętrznej otoczony był płotem z siatki drucianej i najprawdopodobniej od strony wewnętrznej zasiekami z drutu kolczastego. Budowę kompleksu realizowała Organizacja Todt w okresie od kwietnia do października 1940 r. Mniejsze obiekty realizowane były według standardowych planów Organizacji Todt, jak np. w Wilczym Szańcu czy kwatery (OKH) w Mamerkach.

Schron kolejowy w Konewce jest dłuższy o 50 m od schronu w Jeleniu[2] i w przeciwieństwie do niego jest na całej długości prosty (część obiektu w Jeleniu leży w łuku). Przekrój schronu od strony zewnętrznej ma szerokość przy podstawie 15 m[1] i wysokość 9 m[1]. Wnętrze tunelu przechodzącego przez schron ma wysokość 6 m. Przez środek tunelu biegł tor kolejowy z peronami (rampami) po bokach.

Obecnie schrony porosły mchem, a okoliczni mieszkańcy rozkradli niektóre części metalowe, razem z szynami. Co roku w październiku odbywa się tam zlot pojazdów militarnych. Kilka lat temu oba schrony zostały wydzierżawione od Lasów Państwowych przez Juliusza Szymańskiego. Obecnie w Konewce mieści się prywatna wystawa militariów, a schron wraz z obiektami towarzyszącymi został udostępniony do zwiedzania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Schron kolejowy w Konewce. poznajpolske.onet.pl, 2012-10-15. [dostęp 2015-09-10].
  2. Małgorzata i Juliusz Szymańscy, Konewka, Jeleń – niemieckie stanowisko dowodzenia „Anlage Mitte”; Wyd. Imax-Łódź, Łódź

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata i Juliusz Szymańscy, Kwatery główne Hitlera oraz niemieckie stanowiska dowodzenia w Polsce, ŁKE „Labirynt'96”, Łódź, 2002. ISBN 83-906436-9-3 (str. 118-140)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]