Komunistyczna Partia Nepalu (Zjednoczenie Marksistowsko-Leninowskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Komunistyczna Partia Nepalu (Zjednoczenie Marksistowskko-Leninowskie)
Ilustracja
Państwo

 Nepal

Lider

Khadga Prasad Sharma Oli

Data założenia

1991

Ideologia polityczna

leninizm

Komunistyczna Partia Nepalu (Zjednoczenie Marksistowsko-Leninowskie) (nepali नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एकीकृत मार्क्सवादी-लेनिनवादी)) – komunistyczna partia w Nepalu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstała w 1991 roku. Zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w 1994 roku, w następstwie czego powołała rząd mniejszościowy[1]. Premierem z ramienia komunistów został Man Mohan Adhikari. Rząd utrzymał się do 1995 roku[2]. W wyborach 1999 w roku uzyskała 32% głosów[1].

W wyborach parlamentarnych w 2008 roku zdobyła 18% głosów[1]. Sformowała rząd koalicyjny wraz z Kongresem Nepalskim i Komunistyczną Partią Nepalu (Maoistowską). Premierem został maoista Prachanda. W 2009 roku partia wycofała się z koalicji, co doprowadziło do upadku rządu Prachandy. KPN (ZM-L) zdecydowała się stanąć na czele rządu jedności narodowej, składającego się z 22 (z 24) ugrupowań parlamentarnych. Premierem został komunista Madhav Kumar Nepal[3]. W 2010 roku Nepal podał się do dymisji[4]. W 2011 roku premierem został komunistyczny polityk Jhala Nath Khanal[5]. Rząd Khanala upadł jeszcze w tym samym roku, a partia przeszła do opozycji[4]. W 2013 roku komuniści poparli utworzenie rządu bezpartyjnego premiera Khil Raj Regmi[6]. W 2015 roku premierem ponownie został komunista, był nim Khadga Prasad Sharma Oli sprawujący urząd przez rok[7][8].

W 2017 roku wystartowała w wyborach lokalnych, zajęła w nich pierwsze miejsce[9].

Obecnym sekretarzem generalnym partii jest Khadga Prasad Sharma Oli[10].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Powołuje się na leninizm i opowiada się za „wielopartyjną demokracją ludową[1]. W praktyce jest bliska europejskim centrowym socjaldemokratom[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]