Komunistyczna Partia Nepalu (Zjednoczenie Marksistowsko-Leninowskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Komunistyczna Partia Nepalu (Zjednoczenie Marksistowskko-Leninowskie)
Ilustracja
Lider Jhala Nath Khanal
Data założenia 1991
Ideologia polityczna leninizm

Komunistyczna Partia Nepalu (Zjednoczenie Marksistowsko-Leninowskie) (nepali नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एकीकृत मार्क्सवादी-लेनिनवादी)) – komunistyczna partia w Nepalu.

Historia[edytuj]

Powstała w 1991 roku. Opowiadała się za wielopartyjną demokracją ludową. Zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w 1994 roku, w następstwie czego powołała rząd mniejszościowy[1]. Premierem z ramienia komunistów został Man Mohan Adhikari. Rząd utrzymał się do 1995 roku[2]. W wyborach 1999 w roku uzyskała 32% głosów[1].

W wyborach parlamentarnych w 2008 roku zdobyła 18% głosów[1]. Sformowała rząd koalicyjny wraz z Kongresem Nepalskim i Komunistyczną Partią Nepalu (Maoistowską). Premierem został maoista Prachanda. W 2009 roku partia wycofała się z koalicji. Doprowadziło to do upadku rządu Prachandy. KPN (ZM-L) zdecydowała się stanąć na czele rządu jedności narodowej, składającego się z 22 (z 24) ugrupowań parlamentarnych. Premierem został komunista Madhav Kumar Nepal[3]. W 2010 roku Nepal poddał się do dymisji[4]. W 2011 roku premierem został komunistyczny polityk Jhala Nath Khanal[5]. Rząd Khanala upadł jeszcze w tym samym a partia przeszła do opozycji[6]. W 2013 roku komuniści poparli utworzenie rządu bezpartyjnego premiera Khil Raj Regmi[7]. W 2015 roku premierem ponownie został komunista. Był nim Khadga Prasad Sharma Oli sprawujący urząd przez rok[8][9].

W 2017 roku wystartowała w wyborach lokalnych. Zajęła w nich pierwsze miejsce[10].

Obecnym sekretarzem generalnym partii jest Jhala Nath Khanal[5].

Ideologia[edytuj]

Powołuje się na leninizm[1]. W praktyce jest bliska europejskim centrowym socjaldemokratom[11].

Przypisy