Przejdź do zawartości

Koncert (film 1984)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koncert
Rok produkcji

1984

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Reżyseria

Krzysztof Pulkowski

Scenariusz

Krzysztof Pulkowski

Główne role

Waldemar Wróblewski
Anna Wasilewska
Małgoezata Wieliczko
Ewa Mormul
Lech Stasiewicz
Paweł Jarodzki

Muzyka

Henryk Mikołaj Górecki

Zdjęcia

Czesław Chwiszczuk
Leszek Raziuk

Koncert – krótki, czarno-biały film z roku 1984 do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego zrealizowany według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego w zdjęciach Czesława Chwiszczuka i Leszka Raziuka.

Jest to pierwszy film tego reżysera, który miał być sprawdzianem realizacyjnym. Wyprodukowany za prywatne pieniądze przy pomocy grających przed kamerą i pracujących poza nią przyjaciół. Zrealizowany w jeden dzień i noc na korytarzach i w przestrzeniach Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ekipa filmowa i sprzęt pochodziły z planu realizowanego w tym czasie Yesterday, filmu Radosława Piwowarskiego.

Film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Film poza kinem" we Wrocławiu. Główną rolę zagrał w nim Waldemar Wróblewski, a partnerowali mu m.in.: Anna Wasilewska, Małgorzata Wieliczko, Ewa Mormul, Lech Stasiewicz, Paweł Jarodzki, Sławomir Bobowski, Mieczysław Konik, Andrzej Baworowski, Mariusz Zalejski, Edward Wielkoszyński i Stanisław Szymański. Film inspirowany był Koncertem klawesynowym op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Elżbiety Chojnackiej i Polskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Film jest poetycką i dynamiczną metaforą walki natury z kulturą i próbą współczesnego użycia poetyki ekspresjonizmu niemieckiego.