Elżbieta Chojnacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elżbieta Chojnacka
Imię i nazwisko Elżbieta Chojnacka-Lesevre[1]
Data i miejsce urodzenia 10 września 1939
Warszawa
Pochodzenie Polska
Instrumenty klawesyn
Gatunki muzyka współczesna
Odznaczenia
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Elżbieta Chojnacka (ur. 10 września 1939 r. w Warszawie) – polska klawesynistka specjalizująca się w muzyce współczesnej.

Uznawana[przez kogo?] za jedną największych osobowości artystycznych grających na tym instrumencie na świecie. Znana jest jako krytyk autentyzmu w wykonawstwie (muzyką dawną zawładnął świat archeologii, w którym fetyszyzuje się instrument, a środki i sposoby wykonania stają się ważniejsze od samej muzyki[2]).

Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (klasa fortepianu), następnie studiowała klawesyn u Aimée van de Viele. W 1968 r. otrzymała I nagrodę w kategorii klawesynu na międzynarodowym konkursie w Vercelli. Osiadła na stałe w Paryżu, gdzie rozpoczęła błyskotliwą międzynarodową karierę.

Pierwszą płytę nagrała w roku 1971 (Clavecin 2000, Philips). Znana jest przede wszystkim z interpretacji muzyki współczesnej – nagrała m.in. całość twórczości klawesynowej György Ligetiego. Jest laureatką wielu nagród muzycznych. Swoje utwory dedykowali jej tacy kompozytorzy jak: György Ligeti, Iannis Xenakis, Maurice Ohana, Henryk Mikołaj Górecki czy Michael Nyman.

Prowadzi kursy mistrzowskie i wykłady; w 1995 r. otrzymała tytuł profesora Mozarteum w Salzburgu, gdzie utworzono klasę interpretacji współczesnej muzyki klawesynowej.

23 września 2009 z rąk sekretarza stanu w MKiDN Piotra Żuchowskiego odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"[3].

Dyskografia (wybór)[edytuj]


Przypisy

  1. Chojnacka Elżbieta. Encyklopedia PWN. [dostęp 2016-01-30].
  2. Kultura polska: Elżbieta Chojnacka
  3. Elżbieta Chojnacka odznaczona Złotą Glorią Artis. mkidn.gov.pl, 23 września 2009.