Konkōkyō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Symbol konkōkyō

Konkōkyō (jap. 金光教 Konkō-kyō?, Nauka Złotego Światła) – jeden z nowych ruchów religijnych, powstałych w XIX wieku w Japonii na bazie shintō. Liczy współcześnie około 400 tysięcy członków. Główny ośrodek religijny mieści się w Okayamie, posiada też swoje wspólnoty poza Japonią, m.in. w San Francisco. Podstawowym tekstem religijnym konkōkyō jest Tenchi Kakitsuke[1].

Twórcą konkōkyō był chłop z prefektury Okayama, Bunjirō Kawate (川手文治郎; 1814-1883). W 1859 roku miał otrzymać objawienie nowego boga imieniem Konkō Daijin (金光大神), zwanego złotym kami, który miał wstąpić w jego ciało i powierzyć mu misję przyniesienia ludzkości szczęścia i pokoju. W 1900 roku założona przez Kawate wspólnota została oficjalnie uznana przez państwo za jeden z odłamów shintō[2]. Po 1945 roku Konkōkyō stopniowo odrzuciło związki ze zinstytucjonalizowanym shintō, podkreślając swoją odrębność. Przywódcą religii jest kyōshū (教主), wybierany spośród potomków Kawate[1].

Konkōkyō jest religią monoteistyczną, uznającą Konkō Daijina za jedynego Boga. Zdecydowanie odrzuca charakterystyczne dla tradycyjnego shintō politeizm oraz praktyki magiczne. Kapłani pełnią rolę pośredników między wiernymi a Bogiem[2]. Konkō Daijin uznawany jest przez wyznawców za ojca i źródło wszelkiego życia, nieświadomość transcendentalnego związku ludzi z Bogiem jest przyczyną wszelkiego cierpienia na świecie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Religions of the World: A Comprehensive Encyclopedia of Beliefs and Practices. edited by J. Gordon Melton and Martin Baumann. Santa Barbara: ABC-CLIO, 2010, s. 1641.
  2. a b George D. Chryssides: Historical Dictionary of New Religious Movements. Lanham: Scarecrow Press, 2012, s. 203.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyclopedia of New Religious Movements. edited by Peter B. Clarke. London: Routledge, 2006.