Konkatedra Najświętszego Serca Jezusowego w Bitoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konkatedra Najświętszego Serca Jezusowego w Bitoli
Катедрала Пресвето срце Исусово
katedra
Ilustracja
Konkatedra katolicka w Bitoli
Państwo

 Macedonia Północna

Miejscowość

Bitola

Adres

Szirok Sokak

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Najświętszego Serca Jezusowego

Położenie na mapie Macedonii Północnej
Mapa konturowa Macedonii Północnej, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Konkatedra Najświętszego Serca Jezusowego w Bitoli”
Ziemia41°01′43″N 21°20′09″E/41,028611 21,335833

Konkatedra Najświętszego Serca Jezusowego w Bitoli (mac. Катедрала Пресвето срце Исусово во Битола, Katedrała Presweto Srce Isusowo wo Bitoła) – rzymskokatolicka konkatedra diecezji Skopje znajdująca się w Bitoli, w Macedonii Północnej. Mieści się przy ulicy Szirok Sokak.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Francuscy lazaryści odegrali najważniejszą rolę w tworzeniu pierwszej katolickiej parafii w Bitoli w 1856 roku. Założycielem parafii był ojciec Zan - Zosef Lepavek. W 1857 roku, od Valiji Redzepa Pashy z Bitoli, kupił hotel Locanda o łącznej powierzchni 12.000 m². Ten hotel położony był na Sirok Sokak, i został wybudowany na potrzeby armii tureckiej. W facjacie, ojciec Lepavek urządził małą kaplicę, gdzie na Wielkanoc 1857 roku, odprawił pierwszą świętą liturgię, a kaplica poświęcona była Najświętszemu Serca Jezusa. Katolicka misja otrzymała wielką pomoc od francuskiego konsulatu, które pomogły tej misji w pracy na różne sposoby. Na Sirok Sokak został zbudowany nowy kościół katolicki. Kościół ten wybudowany w neobarokowym stylu w 1900 roku spłonął w pożarze. W 1909 roku na tym samym miejscu obecny kościół katolicki został wybudowany w neogotyckim francuskim stylu. Wnętrze kościoła składa się z trzech ołtarzy, licznych obrazów i rzeźb różnej wielkości, chrzcielnic jak też ławek dla wiernych. Najbardziej dominującym pomnikiem jest pomnik Najświętszego Serca Jezusa, umieszczony w środku ołtarza głównego. Dzwonnica kościelna została zbudowana w latach 1938–1940, i jest darem od słoweńskich wiernych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]