Zgromadzenie Księży Misjonarzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zgromadzenie Księży Misjonarzy
Herb zakonu
Nazwa łacińska Congregatio Presbiterorum Saeculorum Missionis
Skrót zakonny CM
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Założyciel Wincenty a Paulo
Data założenia 1625
Data zatwierdzenia 1632
Strona internetowa

Zgromadzenie Księży Misjonarzy[1], Zgromadzenie Misji, nazwy potoczne: w Polsce misjonarze, we Francji lazaryści[2] (od domu św. Łazarza), w Stanach Zjednoczonych wincentianie (Vincentians)[3], łac. Congregatio Presbiterorum Saeculorum Missionis (CM)[4]stowarzyszenie życia apostolskiego założone 17 kwietnia 1625 roku w Paryżu przez św. Wincentego a Paulo.

Skupiało księży i braci świeckich. Zawiązane w celu prowadzenia pracy misyjnej w małych miasteczkach, wioskach i wśród galerników. Misjonarze zobowiązywali się nie sprawować obowiązków kapłańskich w wielkich miastach oraz nie przyjmować beneficjów i godności kościelnych. Mieli rozwijać szkolnictwo i opiekę nad chorymi[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do Polski misjonarze zostali sprowadzeni przez królową Ludwikę Marię Gonzagę w listopadzie 1651 z Francji. W skład pierwszej grupy weszli: ksiądz Lambert aux Couteaux, ksiądz Wilhelm Desdames, subdiakon Mikołaj Guillot, kleryk Kazimierz Żelazewski oraz brat Jakub Posny. Misjonarze osiedlili się w małym drewnianym domku położonym w okolicy kościoła św. Krzyża w Warszawie (drewnianego kościoła będącego poprzednikiem bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie).

W dalszej kolejności Zgromadzenie Misji otrzymało beneficjum w Sokółce k. Białegostoku. Pierwszy dom został utworzony w 1653 przy parafii św. Krzyża w Warszawie i w tamtym roku księża misjonarze objęli tę parafię. Po 1657 Dom Świętokrzyski zostaje rozbudowany oraz podjęta zostaje decyzja o budowie nowego kościoła – bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie).

W 1675 przy parafii powstało seminarium externum (seminarium dla diecezji). W 1676 powstało seminarium internum (nowicjat).

Najstarsze beneficja zgromadzenia znajdowały się lub znajdują w:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zgromadzenie Księży Misjonarzy, misjonarze.pl [dostęp 2018-08-04] (pol.).
  2. C'MISSION, C'MISSION [dostęp 2018-08-04] (ang.).
  3. Congregation Of The Mission – Western Province, www.vincentian.org [dostęp 2018-08-04].
  4. czasem mylone z zakonem rycerskim o podobnej nazwie potocznej
  5. Elżbieta Kowalczykowa, Kościół św. Krzyża, Warszawa 1975, s. 14.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]