Kopaczka do ziemniaków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kopaczka konna
Kombajn do ziemniaków
Kopaczka przystosowana do współpracy z ciągnikiem rolniczym

Kopaczka do ziemniakówmaszyna rolnicza służąca do mechanicznego wykopywania bulw ziemniaczanych z redlin. Kopaczki można ogólnie podzielić na trzy rodzaje: kopaczki konne, przystosowane do pracy z ciągnikiem rolniczym oraz samojezdne, a pod względem działania na gwiazdowe i elewatorowe.

W kopaczce konnej elementem kopiącym i roztrząsającym są obracające się łopatki w postaci zakrzywionych metalowych prętów. Obracając się, roztrząsają redlinę wraz z ziemniakami na jedną stronę. Następnie ziemniaki są ręcznie zbierane z ziemi.

Kopaczki elewatorowe są mocowane do ciągnika oraz napędzane za pośrednictwem wałka odbioru mocy. Ten rodzaj kopaczki za pomocą specjalnych podbieraków podbiera redlinę, następnie taśmociąg napędzany z ciągnika za pomocą wałka wytrząsa ziemię i zostawia ziemniaki na ziemi w pasach wzdłuż redlin. Ten typ kopaczki nazywany jest również kopaczką dwurzędową, ponieważ wykopuje dwie redliny jednocześnie.

Najwydajniejszą maszyną jest kopaczka samojezdna i samozbierająca, czyli kombajn ziemniaczany. Podobnie jak kombajn zbożowy, jednocześnie zbiera, oczyszcza oraz gromadzi do zbiornika.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mechanizacja rolnictwa: maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej, Wyd. SGGW, W-wa 1997.