Koreaceratops

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koreaceratops
Lee, Ryan & Kobayashi, 2011
Okres istnienia: alb
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd cerapody
Infrarząd ceratopsy
(bez rangi) neoceratopsy
Rodzaj Koreaceratops
Gatunek Koreaceratops hwaseongensis

Koreaceratopsmonotypowy (zawierający jedynie gatunek Koreaceratops hwaseongensis) rodzaj dinozaura z grupy ceratopsów.

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Szczątki znaleziono w dolnych osadach z Tando na zachodzie Korei Południowej, datowanych na alb, bogatych w piaskowce i aleuryty, a w górnej części także mułowce. Było to pierwsze znalezisko dinozaura rogatego na Półwyspie Koreańskim. Od Korei pochodzi też nazwa rodzajowa. Epitet gatunkowy odnosi się z kolei do miasta Hwaseong, miejsca pochodzenia holotypowego znaleziska, spoczywającego w bloku skalnym o wymiarach 80 na 60 na 60 cm zbudowanym z czerwonawego, drobnoziarnistego piaskowca leżącym w wale tamy wzniesionej w 1994. Kości odnaleziono jednak dopiero w 2008[1].

Wiek osadów z Tando, z których dolnej części pochodzi Koreaceratops, szacuje się na 103±0,5 miliona lat, co odpowiada albowi we wczesnej kredzie. Prócz ceratopsa doszukano się tam sześciu ornitopodzich śladów[1].

Anatomia[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę cechowało się wydłużonymi wyrostkami kolczystymi kręgów ogonowych. Przypominały one te spotykane u pierwotnych ceratopsów, jak na przykład protoceratops i bagaceratops czy udanoceratops i montanoceratops[1].

Holotyp obejmuje m.in.:

  • prawie kompletny ogon (36 kręgów). Wedle odkrywców brakuje czterech lub pięciu kręgów z dystalnej części ogona, jednak leżące na samym jego końcu kręgu zachowały się oddzielnie. Długość ogona szacuje się na 0,813 m.
  • pozostałości kończyn tylnych, jak kość kulszowa, kość strzałkowa, kość piszczelowa, kość skokowa, kość piętowa, kości stępu, śródstopia i palców (paliczków doliczono się 10). Proksymalne fragmenty strzałki i piszczeli leża na skraju bloku skalnego, co pozwala przypuszczać, że kolejne części szkieletu zwierzęcia były połączone z powyższymi, zanim blok zabrano z kamieniołomu[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj uznawany jest za bazalnego neoceratopsa[1].

Drzewo rodowe ceratopsów wykonane przez odkrywców koreaceratopsa na podstawie analizy 136 cech u 21 taksonów, uproszczone:

Ceratopsia

Xuanhuaceratops, Chaoyangsaurus
Psittacosaurus


Neoceratopsia

Liaoceratops
Yamaceratops
Archaeoceratops
Koreaceratops

CerasinopsLeptoceratops, Montanoceratops, Prenoceratops, Udanoceratops

GraciliceratopsCoronosauria


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Yuong-Nam Lee, Michael J. Ryan i Yoshitsugu Kobayashi. The first ceratopsian dinosaur from South Korea. „Naturwissenschaften”. 98 (1), s. 39-49, 2011. Springer-Verlag. DOI: 10.1007/s00114-010-0739-y (ang.).