Przejdź do zawartości

Kosmiczne promieniowanie tła (CBR)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Temperatura widma promieniowania tła kosmicznego określona przez satelitę COBE: nieskorygowana (u góry), skorygowana o człon dipolowy ze względu na naszą osobliwą prędkość (środkową) i skorygowana o wkłady z okresu dipolowego i naszej galaktyki (u dołu).

Kosmiczne promieniowanie tła (CBR) jest promieniowaniem elektromagnetycznym będącym śladem Wielkiego Wybuchu[1]. Pochodzenie tego promieniowania zależy od obserwowanego zakresu widma. Jednym z jego składników jest mikrofalowe promieniowanie tła. Ten składnik to fotony przesunięte ku czerwieni, które zostało wygenerowane w epoce, gdy Wszechświat stał się po raz pierwszy przezroczysty dla promieniowania. Jego odkrycie i szczegółowe obserwacje jego właściwości są uważane za jedną z głównych konformacji (potwierdzeń) tezy Wielkiego Wybuchu. Odkrycie (przypadkowo w 1965 r.) kosmicznego promieniowania tła sugeruje, że wczesny wszechświat był zdominowany przez promieniowanie o wyjątkowo wysokiej temperaturze i ciśnieniu.

Efekt Siuniajewa – Zeldowicza pokazuje zjawisko kosmicznego promieniowania tła oddziałującego z "chmurami elektronowymi” zniekształcającymi widmo promieniowania.

W podczerwieni, promieniach rentgenowskich itp. występuje również promieniowanie tła o różnych przyczynach, które czasami można rozdzielić na pojedyncze źródła. Zobacz mikrofalowe promieniowanie tła (CMB) i rentgenowskie promieniowanie tła. Istnieją także neutrinowe promieniowanie tła (NBR), czy pozagalaktyczne promieniowanie tła EBR (ang. Extragalactic Background Radiation).

Oś czasu ważnych wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

1896: Charles Édouard Guillaume szacował, że „promieniowanie gwiazd” wynosi 5,6 K.[2]

1926: Sir Arthur Eddington szacuje, że nietermiczne promieniowanie światła gwiazd w galaktyce ma efektywną temperaturę 3,2 K.

Lata 30. XX wieku: Erich Regener oblicza, że spektrum nietermiczne promieni kosmicznych w galaktyce ma efektywną temperaturę 2,8 K.

1931: Termin mikrofala pojawia się po raz pierwszy w druku: „Podczas prób z falami o długości zaledwie 18 cm, podano jako zaskoczenie, że problem mikrofal został tak szybko rozwiązany. ” Dziennik telegraficzny i telefoniczny XVII. 179/1 "

1938: Laureat Nagrody Nobla (1920) Walther Nernst ponownie szacuje temperaturę promienia kosmicznego na 0,75 K.

1946: Termin „mikrofala” został po raz pierwszy użyty w druku w kontekście astronomicznym w artykule Roberta Dicke i Roberta Beringera „Promieniowanie mikrofalowe ze Słońca i Księżyca”.

1946: Robert Dicke przewiduje temperaturę promieniowania tła mikrofalowego na 20 K. (ko-ref. Helge Kragh)

1946: Robert Dicke przewiduje temperaturę promieniowania tła mikrofalowego na „mniej niż 20 K” ale później zmieniono na 45 K. (zob .: Stephen G. Brush).

1946: George Gamow szacuje temperaturę na 50 K.

1948: Ralph Alpher i Robert Herman ponownie szacują oszacowanie Gamowa na 5 K.

1949: Ralph Alpher i Robert Herman ponownie oszacowali oszacowanie Gamowa na 28 K.

Lata 60. XX wieku: Robert Dicke ponownie szacuje temperaturę MBR (mikrofalowe promieniowanie tła) na 40 K. (zob. Helge Kragh).

1965: Arno Penzias i Robert Woodrow Wilson mierzą temperaturę około 3 K. Robert Dicke, PJE Peebles, PG Roll i DT Wilkinson interpretują to promieniowanie jako sygnaturę Wielkiego Wybuchu[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. Iwo Białynicki-Birula: Promieniowanie tła: źródło wiedzy o Wielkim Wybuchu. (pol.).
  2. a b A. K. T. Assis, M. C. D. Neves: History of the 2.7 K Temperature Prior to Penzias and Wilson. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]