George Gamow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

George Gamow (ros. Георгий Антонович Гамов, ur. 4 marca 1904 w Odessie – zm. 19 sierpnia 1968 w Boulder, Kolorado) – amerykański fizyk jądrowy i kosmolog, pochodzenia rosyjskiego.

Biografia[edytuj]

W latach 1931-1933 profesor uniwersytetu w Leningradzie. Wyemigrował do USA, gdzie w latach 1934-1954 wykładał w George Washington University oraz w latach 1956-1968 w University of Colorado.

W 1928 Gamow rozwiązał problem jądrowego rozpadu radioaktywnego alfa w oparciu o teorię kwantowego tunelowania. Dokładniej wyprowadził kwantowo-mechaniczny wzór, który dawał niezerowe prawdopodobieństwo tego, że dwie jednoimiennie naładowane cząstki przezwyciężą swe wzajemne odpychanie elektrostatyczne i znajdą się bardzo blisko siebie. To kwantowo-mechaniczne prawdopodobieństwo jest obecnie powszechnie znane jako „współczynnik Gamowa”. Jest on szeroko wykorzystywany do wyjaśnienia mierzonych szybkości pewnych rozpadów radioaktywnych.

W 1947 wraz ze współpracownikami opracował hipotezę gorącego wczesnego Wszechświata („teoria α,β,γ” od nazwisk Alpher, Bethe i Gamow), znaną obecnie pod nazwą Wielkiego Wybuchu (ang. Big Bang). Aktualnie Wielki Wybuch jest powszechnie akceptowaną, choć ciągle udoskonalaną hipotezą kosmogoniczną.

Gamow był popularyzatorem nauki, autorem cyklu książek o Panu Tompkinsie, w żartobliwy sposób przedstawiających m.in. teorię względności.

Linki zewnętrzne[edytuj]