Przejdź do zawartości

Kot norweski leśny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kot norweski leśny
Ilustracja
Pięcioletni kot norweski leśny
Kod EMS

NFO

Kategoria

II

Pochodzenie

Skandynawia

Nazwa angielska

Norwegian Forest Cat

Inne nazwy

Skaukatt, Norsk Skogkatt, Wegie

Masa

kocury 6–9 kg, kotki 5–6 kg

Standardy rasy
(według organizacji felinologicznych)
CFA

standard

FIFe

standard

TICA

standard

AACE

standard

ACFA

standard

ACF

standard

CCA

standard

Punktacja za standard rasy
(według FIFe)
Głowa

20

Uszy

10

Oczy

5

Korpus

25

Ogon

10

Futro jakość

25

Kondycja

5

Uznane odmiany barwne
Kod EMS

NFO

Kot norweski leśny (norw. Norsk skogkatt) – naturalna rasa kota przystosowana do życia w chłodnym klimacie.

Pochodzenie

[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie rasy na terenach Skandynawii nie jest dokładnie określone. Jedna z teorii mówi, że przodkowie tych kotów zostali przywiezieni przez krzyżowców; inna, że przez wikingów z Wysp Brytyjskich. W latach 70. XX wieku rasa otrzymała wzorzec i została uznana przez FIFe.

Wygląd

[edytuj | edytuj kod]

Kot norweski leśny to kot duży, mocnej budowy, zaliczany do kotów półdługowłosych. Jego tylne łapy są dłuższe od przednich, co pozwala na dużą zwinność i ułatwia skoki. Posiada dwa rodzaje sierści – dłuższy wierzchni włos ościsty i krótszy, puszysty podszerstek. Okrywa taka prawie uniemożliwia przemoczenie futra. Charakterystyczną cechą kotów norweskich jest kryza wokół szyi i „portki” na tylnych nogach. Dopełnieniem „dzikiego” wyglądu są „tufki” na szczycie uszu (jak u rysia) – same uszy są przysłonięte sierścią. Głowa ma kształt trójkąta równobocznego z prostym profilem. Dorosłe kocury osiągają 6–9 kg, kotki około 5–6 kg.

Barwy futra

[edytuj | edytuj kod]

Kot norweski leśny występuje w prawie wszystkich znanych odmianach kolorystycznych. Nie występują w kolorach z oznaczeniami charakterystycznymi dla syjamów, chocolate i lila. Kolor oczu zgodny z barwą futra. Futro kota norweskiego prawie wcale się nie mechaci. Wystarczy szczotkować je raz na tydzień, tylko w okresie linienia częściej.

Charakter

[edytuj | edytuj kod]

Kot norweski jest bardzo inteligentny. Przywiązuje się do właściciela i jego domu. Może żyć z innymi zwierzętami domowymi. Jednak długie lata spędzone na wolności nauczyły go nieufności wobec obcych. Młody lubi się bawić pod warunkiem, że nikt go do niczego nie zmusza. Podobnie jest z pieszczotami, które nie powinny trwać zbyt długo. Kot ten ma zachowane silne instynkty łowcze, jest świetnym łowcą i często poluje.