Kozia Góra (Beskid Śląski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kozia Góra
Ilustracja
Kozia Góra widziana od strony Bystrej
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Śląski, Karpaty

Wysokość

683 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, u góry po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kozia Góra”
Ziemia49°46′08″N 19°02′12″E/49,768889 19,036667
Zbocze Koziej Góry, na którym znajdowała się skocznia narciarska

Kozia Góra (niem. Ziegenbock, 683 m n.p.m.[1]), zwana także potocznie Stefanką (od nazwiska dr. Karla Steffana, bielskiego burmistrza i prezesa Beskidenverein) – szczyt na terenie Bielska-Białej.

Kozia Góra porośnięta jest lasem mieszanym z przewagą buku. Szczyt ten jest celem wędrówek wielu bielszczan zarówno zimą, jak i latem.

Pod szczytem znajduje się schronisko turystyczne na Koziej Górze, popularnie zwane Stefanką[2].

Atrakcją Koziej Góry jest będący obecnie w ruinie naturalny tor saneczkowy. Pierwsza wersja zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku (źródła podają 1896 lub 1899 rok). Tor służył wtedy głównie turystom powstałego wtenczas schroniska "Stefanka". W latach międzywojennych zaczął być wykorzystywany do celów sportowych. Wielokrotnie przebudowywany, w latach 50. XX wieku powiększony do najdłuższego naturalnego toru saneczkowego w Europie (2200 m długości i 30 wiraży), w roku 1966 lub 1967 rozdzielony na dwie części. Górną z kamiennymi ociosami wiraży oraz dolną z drewnianą obudową i betonowym spągiem, przeznaczoną do jazdy w lecie na tzw. 'sankorolkach'. Dolny odcinek był wykorzystywany do lat 2000. Przed 2010 został zamknięty po nieudanej próbie przebudowy. Jego pozostałości można oglądać, idąc na szczyt z bielskich Błoni zielonym szlakiem. [3] [4]

Po wyjściu z Błoni na Kozią Górę szlakiem czerwonym, a później od Równi niebieskim, znajduje się stół ołtarzowy "Jan", ustawiony w miejscu, w którym w czasach kontrreformacji odbywały się tajne nabożeństwa bielskich ewangelików.

Przez Kozią Górę prowadzi także żółty szlak z Bielska-Białej (Cygański Las) na Szyndzielnię. Tuż przy tym szlaku znajdowała się niegdyś skocznia narciarska. Dziś jedynym śladem po niej jest pozbawiony drzew stromy stok.

Na początku XX w. na szczycie Koziej Góry niemieccy bielszczanie wznieśli okrągłą altanę "Steffansruhe" – obiekt poświęcony burmistrzowi Bielska – dr. Karlowi Steffanowi (stąd polska nazwa Stefanka). Szczątki altany są widoczne do dzisiaj.

We wrześniu 2018 roku Radioklub Beskidzki SP9KAT uruchomił na znajdującym się pod szczytem Koziej Góry schronisku Stefanka stację pogodową systemu APRS (znak SR9WXS).

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. [dostęp 2010-01-30].
  2. Tomasz Biesik: Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Mały i Beskid Śląski. Bielsko-Biała: Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013, s. 87–97. ISBN 978-83-925599-3-1.
  3. Luge.pl - Sanki na Koziej Górze.
  4. Polski Związek Sportów Saneczkowych - Tor w Mikuszowicach Śląskich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Odczyty monitorowanych parametrów ze stacji pogodowej na Koziej Górze: