Kołowrót (szczyt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kołowrót
Ilustracja
Widok na Kołowrót
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Śląski, Karpaty

Wysokość

798 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, u góry po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kołowrót”
Ziemia49°45′49″N 19°00′47″E/49,763611 19,013056

Kołowrót (798 m n.p.m.; inaczej Słona Góra, niem. Salzberg[1]) – spiętrzenie grzbietu, odchodzącego w kierunku północno-wschodnim od masywu Szyndzielni, w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Szczyt Kołowrotu wznosi się tuż na wschód od przełęczy Kołowrót, natomiast od sąsiedniej Koziej Góry oddziela go płytka Przełęcz Kozia.

Przez szczyt Kołowrotu biegnie znakowany żółtym kolorem szlak turystyczny żółty szlak turystyczny z Olszówki Dolnej na Klimczok.

Ścieżka edukacyjna Kołowrót[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka edukacyjna „Kołowrót” powstała we wrześniu 2003 r. w wyniku porozumienia, podpisanego pomiędzy Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym Klub Gaja i Nadleśnictwem Bielsko.

Ścieżka ma 3 km długości i poprowadzona jest północnymi i północno-wschodnimi stokami Kołowrotu. Na półkilometrowym odcinku pokrywa się ze wspomnianym wyżej żółtym szlakiem turystycznym, w pozostałej części wiedzie rzadko wcześniej uczęszczanymi leśnymi dróżkami i ścieżkami. Początek i koniec ścieżki oznaczono dużymi tablicami informacyjnymi, które stoją na Przełęczy Koziej (inaczej: Sipa, 608 m n.p.m.) i przy składnicy drewna w pobliżu ul. Skrajnej w Olszówce Górnej. Ścieżka ma 9 przystanków oznaczonych słupkami.

Głównym zadaniem ścieżki jest zapoznanie zwiedzających z lasami Beskidu Śląskiego i ich florą, a przede wszystkim z charakterystycznymi dla tego regionu zespołami leśnymi: żyzną buczyną karpacką, kwaśną buczyną górską, jaworzyną górską z miesięcznicą trwałą oraz świerczynami ze sztucznych nasadzeń. Wzdłuż ścieżki spotkamy również szereg stanowisk naparstnicy purpurowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapa WIG z 1921; na mapie szczyt ma wysokość 802 m n.p.m.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barański Mirosław: „Beskid Śląski. Pasma Klimczoka i Równicy”, Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa 1995, ISBN 83-7005-360-2;