Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lublanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lublanie
Cerkev Marijinega obiskanja na Rožniku
kościół filialny
Ilustracja
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Państwo

 Słowenia

Miejscowość

Lublana

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie Lublany
Mapa konturowa Lublany, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lublanie”
Położenie na mapie Słowenii
Mapa konturowa Słowenii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lublanie”
Położenie na mapie gminy miejskiej Lublana
Mapa konturowa gminy miejskiej Lublana, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lublanie”
Ziemia46°03′18,7″N 14°28′38,3″E/46,055194 14,477306

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lublanie (słoweń. Cerkev Marijinega obiskanja na Rožniku) – franciszkański kościół filialny, znajdujący się w Lublanie w Rožniku[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o kościele na wzgórzu Rožnik pochodzą z 1461, kiedy to znajdował się w tym miejscu gotycki kościół filialny parafii św. Piotra. W XVII wieku kościół miał trzy ołtarze Matki Bożej – patronki kościoła, Narodzin Chrystusa i św. Jana Chrzciciela[2].

Na miejscu kościoła gotyckiego, w latach 1740–1746 wybudowany został obecny, barokowy kościół. Pracami kierował budowniczy Abondi Donina. Projekt kościoła przypisywany jest architektowi Candidzie Zulliani, być może zaangażowany był w niego również architekt Matija Persky. Prace kamieniarskie wykonywali Franc Grumnik (do 1744), a następnie Lodovico Bombasi. Kościół konsekrowano 13 sierpnia 1747[2].

W wyniku reform józefińskich kościół został w 1785 zamknięty, a w 1809 zniszczony przez wojska napoleońskie. Ocalałe wyposażenie przeniesiono wówczas do kościoła św. Piotra. Kościół w Rožniku ponownie otwarto w 1814, wówczas przeniesiono z powrotem zachowane elementy oryginalnego wyposażenia[2].

W 1823 kościół został gruntownie wyremontowany, wówczas to jego elewacje otrzymały nowe pilastrowe podziały[2].

Od 1826 kościół jest w rękach zakonu franciszkanów. W 1836 stał się kościołem filialnym i nadano mu nowe wezwanie – Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny[2].

W końcu XIX przeprowadzono prace we wnętrzu kościoła. Wtedy to wykonano trzy nowe ołtarze oraz neorenesansową ambonę[2].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Trzy obrazy ołtarzowe namalował w 1746 malarz Valentin Metzinger. Obraz z ołtarza maryjnego zaginął, zastąpił go inny wykonany przez Jurija Szubicę ok. 1887–1888 (w ołtarzu znajduje się obecnie kopia z 1944). Obraz Świętych Kosmy i Damiana przechowywany jest obecnie w klasztorze franciszkanów w Lublanie, trzeci obraz przedstawiający św. Marię Magdalenę znajduje się w prawym bocznym ołtarzu[2].

Ołtarze i ambona wykonane zostały pod koniec XIX wieku. Stacje drogi krzyżowej namalował Janeza Potočnik w 1802[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Župnija Marijinega oznanjenja - Ljubljana; frančiškani [online], www.marijino-oznanjenje.si [dostęp 2021-04-06] (słoweń.).
  2. a b c d e f g h Helena Seražin, “Cerkev Marijinega obiskanja na Rožniku”, Pot po baročni Ljubljani, virtualna razstava sakralnih spomenikov [online], barok.zrc-sazu.si [dostęp 2021-04-06] (słoweń.).