Przejdź do zawartości

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie
Zabytek: nr rej. 2413/A z dnia 10.03.1933[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Węglewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie

Wezwanie

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie”
Położenie na mapie gminy Pobiedziska
Mapa konturowa gminy Pobiedziska, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie”
Ziemia52°30′53″N 17°18′25″E/52,514722 17,306944

Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie – drewniany rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Węglewo w powiecie poznańskim w gminie Pobiedziska, w województwie wielkopolskim. Znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Widok kościoła przed 1917

Świątynia wybudowana w 1818. Jej fundatorami byli parafianie i Skarb Królewski. Kościół był wielokrotnie odnawiany: w 1854, 1960, 1980 i 1996.

Budowa i wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

Świątynia posiada konstrukcję sumikowo-łątkową. Składa się z prostokątnej nawy i prezbiterium. Do jego wyposażenia należą: ołtarz główny z koło 1818 roku z obrazem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – Pani Wyspy. Jest to wierna barokowa kopia wcześniejszego dzieła. Na belce tęczowej jest umieszczony gotycki krucyfiks z około 1380-1390, a obok stoją barokowe figury Maryi i św. Jana. Na prawo od ołtarza głównego jest umieszczony obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVIII wieku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024, s. 187 [dostęp 2010-08-25].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]