Kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie
Distinctive emblem for cultural property.svg 2391/A z dnia 12.12.1932
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Długa Goślina
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia parafia św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie
Położenie na mapie gminy Murowana Goślina
Mapa konturowa gminy Murowana Goślina, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie”
Ziemia52°37′58″N 17°02′06″E/52,632778 17,035000

Kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Długa Goślina w powiecie poznańskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia wybudowana ok. 1600 r., konsekrowana pomiędzy 1607 a 1616. Od 1621 r. należała do benedyktynek poznańskich, które kupiły Długą Goślinę. Miejsce to stanowiło dla nich bezpieczny azyl w czasie licznych epidemii nawiedzających Poznań. Na początku XVIII w. dobudowano wieżę, zwieńczoną barokowym hełmem oraz kruchtę zachodnią. Przed 1778 r. rozebrano znajdującą się po północnej stronie prezbiterium zakrystię i dobudowano nową po stronie wschodniej. W 1930 r. zbudowano nową zakrystię przy południowej stronie prezbiterium. Restaurowana w latach 1946-1949, 1972 i 1995-1996.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla orientowana, o konstrukcji zrębowej, oszalowana. Nawa wraz z węższym, prosto zamkniętym prezbiterium przykryta jest dwuspadowym dachem, pokrytym gontem.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

W ołtarzu głównym znajduje się XIX-wieczny obraz przedstawiający św. Marię Magdalenę. W ołtarzu prawym znajduje się XVII-wieczna rzeźba Chrystusa Boleściwego. Lewy ołtarz poświęcony jest św. Antoniemu. Predella ołtarza zawiera niewielki obraz przedstawiający pustelnicze życie św. Benedykta i dostarczającego mu na sznurze pokarm mnicha Romanusa. Po lewej stronie obrazu św. Antoniego (XIX/XX w.) znajduje się rzeźbiona postać św. Benedykta, po prawej św. Kazimierz Królewicz.

Na belce tęczowej umieszczono XVII-wieczny krucyfiks.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Kowalski: Podróż do dwunastu drewnianych kościółków. Murowana Goślina: Związek Międzygminny "Puszcza Zielonka", 2008.
  • strona www parafii pw. św. Marii Magdaleny
  • Drewniane kościoły w Wielkopolsce – koncepcja – Piotr Maluśkiewicz – Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury – Poznań 2003.
  • Słownik Krajoznawczy Wielkopolski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa – Poznań 1992, Komitet redakcyjny: Paweł Anders, Włodzimierz Łęcki, Piotr Maluśkiewicz. Rozszerzone wydanie: Wielkopolska – Słownik Krajoznawczy, Wydawnictwo Kurpisz, Poznań – 2000.
  • Wielkopolskie Kościoły Drewniane, Patria Polonorum, Księgarnia Świętego Wojciecha, 2001, Ryszard Brykowski i Grażyna Ruszczyk.