Przejdź do zawartości

Krab wełnistoszczypcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krab wełnistoszczypcy
Eriocheir sinensis
Milne-Edwards, 1854
Ilustracja
Krab wełnistoszczypcy sfotografowany niedaleko Łaby
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

skorupiaki

Gromada

pancerzowce

Rząd

dziesięcionogi

Rodzina

Varunidae

Rodzaj

Eriocheir

Gatunek

krab wełnistoszczypcy

Krab wełnistoszczypcy, krab wełnistoręki (Eriocheir sinensis) – gatunek kraba, który został na początku XX w. zawleczony do Morza Północnego i Bałtyku z Chin w wodach balastowych statków płynących do Niemiec. Jego nazwa pochodzi od „futerka” na szczypcach samców, umiejscowionego tak że widać tylko końcówki szczypiec.

Wymiary
Szerokość karapaksu dorosłych osobników wynosi 50–80 mm, czasem może dochodzić do 100 mm.
Pożywienie
Jest wszystkożerny, żywi się głównie roślinami, a także bezkręgowcami (mięczakami, rurecznikami, larwami owadów), i padliną. Nie zostało potwierdzone, aby chwytał szczypcami ryby. Jest to mało prawdopodobne ze względu na jego powolne poruszanie się.
Środowisko
Brzegi i wody o głębokości 10 metrów.
Dymorfizm płciowy
Samice mają mniej „włosów” na szczypcach. Oprócz tego płcie różnią się kształtem odwłoka: u samicy jest bardziej zaokrąglony, a u samców ma kształt dzwonu. Samice tego gatunku są ponadto mniejsze od samców.
Odwłok samicy kraba wełnistorękiego
Występowanie
Naturalnie występuje na terenie Chin i Korei, został zawleczony do Europy i Ameryki Północnej. Zamieszkuje nory wykopane na dnie wód słodkich.
Krab wełnistoszczypcy
Rozmnażanie i rozwój
Ponieważ rozmnażają się tylko w estuariach, a większość życia spędzają w wodzie słodkiej, odbywają wędrówki z rzek w stronę mórz. Mogą pokonać nawet 12 km dziennie i ponad 300 km łącznej trasy. Rozmnaża się w wodach słodkich, słonych i słonawych, nie udało się doprowadzić do wylęgu w niewoli. Okres godowy przypada na okres od października do stycznia, młode wykluwają się od marca do czerwca, w zależności od temperatury otoczenia. Dojrzałość płciową osiągają po 1–2 latach w Chinach i po 3–5 latach w Europie.
Znaczenie biologiczne i przemysłowe
Krab wełnistoszczypcy wypiera inne gatunki skorupiaków z terenów, na których się znajduje. Niszczy sieci rybackie i rośliny wodne. Jest uznawany za gatunek szkodliwy, ale nie są znane skuteczne sposoby jego zwalczania. Krab ten jest jedzony jedynie w Chinach, gdzie jest pokarmem cenionym i dość szeroko rozpowszechnionym.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]