Kraje alpejskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwa alpejskie (kolor zielony) na mapie Europy.
Państwa alpejskie według Konwencji Alpejskiej.

Kraje alpejskiepaństwa Europy, na których obszarze znajdują się Alpy.[potrzebny przypis]

Do grupy tych państw, pod względem geograficznym, zaliczają się (kolejność alfabetyczna):

 1. Austria
 2. Francja
 3. Liechtensteinjedyne państwo w całości położone w Alpach[potrzebny przypis]
 4. Monako – zajmuje stoki góry Mont Agel (kulminacja na terenie Francji liczy 1148 m n.p.m.), zaliczanej do masywu Prealp Nicejskich (części Alp Nadmorskich)
 5. Niemcy
 6. Słowenia
 7. Szwajcaria
 8. WęgryWzgórza Kőszeg zaliczane są do regionu alpejskiego
 9. Włochy

Zgodnie z Konwencją w sprawie ochrony Alp (Konwencja Alpejska z 7 listopada 1991) państwami alpejskimi jest tylko osiem spośród dziewięciu wyżej wymienionych państw (bez Węgier)[1].

Według innego podziału, mianem krajów alpejskich określa się wyłącznie Austrię, Liechtenstein i Szwajcarię, czyli państwa, których większość terytorium leży na obszarze Alp.[potrzebny przypis]

Klasyfikacje statystyczne pojmowania definicji "państwa alpejskiego" różnią się w zależności od perspektywy. Państwo o dużym terytorium może mieć znaczny udział w powierzchni Alp, nawet jeśli zajmują one tylko niewielką część jego obszaru (Francja, Włochy), zaś w przypadku państw o niewielkim terytorium, Alpy mogą stanowić znaczny odsetek jego powierzchni. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku populacji:

 • część Szwajcarii i Słowenii, leżąca w Alpach to ponad 40% powierzchni tych krajów, natomiast w Austrii jest to ponad 60%, gdzie około połowa mieszkańców mieszka w Alpach (około 1/3 wszystkich mieszkańców Alp), 1/3 w Słowenii i 1/4 w Szwajcarii (około 1/8 mieszkańców Alp);
 • Austria, Włochy i Francja mają znaczny udział w powierzchni Alp – alpejskie części tych krajów stanowią łącznie 77% obszaru alpejskiego, a 3/4 ludności Alp (ponad 10 milionów) mieszka w tych trzech państwach. W przeciwieństwie do Austrii, Alpy stanowią jednak tylko niewielki odsetek obszaru lądowego Włoch (17%) i Francji (7%).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]