I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Krasiniak)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie
Liceum Ogólnokształcące
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ciechanów

Adres

ul. 17 Stycznia 66
06-400 Ciechanów

Data założenia

1912

Patron

Zygmunt Krasiński

Dyrektor

Marzanna Zmysłowska

Wicedyrektorzy

Mariusz Stawicki
Arkadiusz Śpiewak

Członkostwo

Socrates-Comenius

Położenie na mapie Ciechanowa
Mapa konturowa Ciechanowa, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie”
Położenie na mapie powiatu ciechanowskiego
Mapa konturowa powiatu ciechanowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie”
Ziemia52°53′05″N 20°35′55″E/52,884722 20,598611
Strona internetowa

I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego – najstarsza szkoła ponadpodstawowa w Ciechanowie, zwana także Krasiniakiem. Jej siedziba znajduje się przy ul. 17 Stycznia 66.

Historia[edytuj | edytuj kod]

I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie to szkoła o długoletniej tradycji sięgającej dwudziestych lat XX w. Została utworzona z połączenia Państwowego Gimnazjum Męskiego Filologicznego (istniejącego od 1918 roku) i prywatnego gimnazjum żeńskiego[1]. Pierwsze matury w obu (przed połączeniem) szkołach odbyły się w roku 1921, a w ich dziesiątą rocznicę odbył się I Zjazd Wychowanków. I Liceum Ogólnokształcące im. Z. Krasińskiego trwale wpisało się w historię miasta i wciąż odgrywa znaczącą rolę edukacyjną i kulturotwórczą. Od 1921 r. istniało wielosekcyjne Stowarzyszenie Koleżeńskie „Bratnia Pomoc” (tzw. „Bratniak”). Liceum wydawało w latach 1921–1931 miesięcznik „Iskra”, zaś jego profesor Czesław Słoński w latach 1931–1932 dwutygodnik regionalny „Kronika Ciechanowska”. Od 1990 do chwili obecnej ukazuje się czasopismo młodzieży „Szarak”, co jest kontynuacją edytorskich tradycji szkoły. W szkole działa szkolna telewizja „studio KRASINIAK” (założona w 2013 roku z inicjatywy uczennic klasy humanistyczno-dziennikarskiej, rocznik '15), zespół Krach Band, prowadzone są zajęcia UKS. Oprócz tego działa teatr (Inicjatywna Grupa Teatralna). I Liceum przystąpiło do programu współpracy ze szkołami Unii Europejskiej: Socrates-Comenius. Nawiązaniu bliższych kontaktów z zagranicą służy mająca wieloletnią tradycję współpraca ze szkołą w Anklam, a także w Lille. Potwierdzeniem efektywnej pracy szkoły są sukcesy uczniów: wysokie lokaty na olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz bardzo wysoki procent absolwentów kontynuujących naukę na poziomie akademickim w trybie dziennym.

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

 • Józef Michał Zawadzki (1925-)[2]
po 1945
 • Teodor Leonard Młynarski
 • Józef Kwaśniewicz
 • Jerzy Łyziński
 • Kazimierz Załuski
 • Jerzy Grabowski
 • Zbigniew Nowakowski
 • Janusz Łoniewski
 • Marzanna Zmysłowska[3]

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Źródło: [4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Historia szkoły, I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie [dostęp 2019-02-15] (pol.).
 2. Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 17, s. 330, 1 listopada 1925. 
 3. Nauczyciele, I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie [dostęp 2019-02-15] (pol.).
 4. Znani absolwenci, I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie [dostęp 2022-05-22] (pol.).